Между 12 и 18 октомври за трета поредна година българската столица става домакин на най-актуалните „хапливи” документални филми, включени в програмата на фестивала Sofia Biting Docs. Организатор е сдружение „Позор”. Фестивалът е създаден през 2013 година с цел да бъдат показани истории, които да провокират зрителите, да ги накарат да се замислят и после да коментират темите в организираните след прожекциите дискусии. Първоначално събитието е част от общата програма на най-големия фестивал за документално кино в Европа „Един свят”, който се провежда в Прага, Чехия. Но от втората година организаторите решават да направят самостоятелна програма с филми, подбрани специално за българската публика. „Тази година филмите са 14” – обяснява Здравко Григоров от Сдружение „Позор”:
Другият филм е американският „Хранителни вериги”. Той ни показва внушителното количество стоки, които зариват огромните хранителни вериги и по какъв начин тези стоки ни влияят на нас като консуматори . Както и непрестанното ни желание да напълним кошниците си в магазините, без да имаме потребност от всички тези продукти. Фестивалът има и еконасоченост. Тази година дори ще открием събитието с подобен филм – българо-канадската продукция „Зелена мечта”. В него режисьорката – българката Мая Йоцова, която от години живее в Канада, прави паралел между градската среда и зелените площи в София, нейния роден град, и Монреал. Втората прожекция на „Зелена мечта” ще бъде на 15 октомври в Чешкия център, където след филма зрителите ще могат да поговорят с различни архитекти и специалисти по озеленяването за това как София може да изглежда по-красив и зелен град.
Дискусиите са важна част от Sofia Biting Docs. Подобен разговор между творци и специалисти ще се случи и след прожекцията на филма „И все пак Тибет” и откриването на фотографската изложба „Лицата на Тибет” на техния автор Мигел Анхел Кано. Кано ще присъства лично в Дома на киното, за да разговаря със зрителите за проблема с Тибет. На 14 октомври в Чешкия център ще бъде показан филмът „Заедно завинаги”, предлагащ алтернативен поглед за начина на живот в едно семейство, живеещо дълбоко в гората, в което децата не ходят на училище и родителите се грижат за тяхното образование. Ще бъде организирана дискусия на тема възможно ли е по такъв начин да се оцелява в днешно време.
Според Здравко Григоров във тези филми не бива да очакваме да видим готови решения на проблеми на обществото и природата днес. Те имат за цел да фокусират вниманието на обществото върху проблемите или просто да ни направят по-информирани за случващото се около нас. Със съжаление, организаторите констатират, че българският зрител не е научен да гледа документални филми и се полагат много повече усилия при за привличането на публика в салоните за такива фестивали. И все пак, българската публика има предпочитания:
Едни от темите, които вълнуват силно българина, са приключенията и пътешествията. От началото на фестивала до сега сме забелязали, че когато има филми за пътешествия, те са най-силно посетените. Затова и тази година сме включили няколко такива заглавия. „Открий отново Индия” е пътепис за група млади индийци, които преоткриват своята родина в рамките на два месеца. Предполагам, че той ще се хареса на мнозина, защото по изключително колоритен начин представя Индия. Друг такъв филм е „Между върховете”, който показва живота на трима младежи, решили да работят като доброволци из Централна Америка. Основната им цел е да покорят връх Аконкагуа в Аржентина, но покрай пътуването към върха им се случват редица интересни и неочаквани неща.
Хитовото заглавие тази година на фестивала е „Банкси покрива Ню Йорк”. Става въпрос за един експеримент, наречен „По-добре отвън, отколкото вътре!“ на артиста-фантом Банкси, който решава в рамките на 31 поредни дни през октомври 2013 година да изрисува сгради в няколко квартала на Ню Йорк и така да изрази обществената си позиция. Филмът проследява експеримента, без да показва лицето на Банкси, но разкрива впечатляващите му графити.
Снимки: sofiabitingdocs.com
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София. Биеналето, както и в предишни негови издания, няма тема. “Целта е да се даде възможност на..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на..