Месец след като бе открита, в България днес приключва предизборната кампания за местните избори на 25 октомври. По всеобщо мнение тя е протекла вяло, а според някои – дори по-вяло от всяка друга през последните 25 години. За мнозина е била и невзрачна.
Предизборната борба имаше и този впечатляващ белег да не е съпроводена, както обичайно, от социологически проучвания. Звучи невероятно, но това може да означава, че политическите сили не са се интересували от обществените нагласи. Изтъкнат социолог коментира, че в крайна сметка липсата на проучвания на общественото мнение не е толкова лошо нещо, защото „не е добре да се живее в свръхпрогнозируемо общество”. Истината обаче е, че непосредствено преди вота на 25 октомври е трудно, ако не и невъзможно, да преценим съотношението на силите дори в големите общини.
Изборите ще се различават от досегашните и по това, че едновременно с тях ще има национален референдум за избирателната система. Първоначално, желанието на инициаторите на референдума бе да се зададат три въпроса, но в крайна сметка електоратът ще отговоря само на един – дали в избирателната система да бъде въведено електронно гласуване. Според застъпниците на тезата „за”, електронно гласуване би редуцирало възможностите за купуване на гласове и улеснило значително гласуването на българите зад граница. Но както и за местния вот, кампанията за референдума също бе вяла. За да са валидни резултатите от допитването, участниците в него трябва да са поне колкото гласувалите на последните парламентарни изори, а при дадените обстоятелства това е висока бариера.
Наблюдатели смятат, че основна причина за пасивността на предизборната борба е интересът на големите политически сили от ниска степен на участие. Както на местния вот, така и на референдума, ниско участие би способствало за запазване на сегашното политическо статукво. Според инициативен комитет за референдума, нарекъл себе си „Гласувай без граници”, който защитава тезата „за” електронното гласуване, ниско участие в допитването ще позволи на определени политически и икономически сили да докажат, че електоратът не е достатъчно зрял за взимане на решения в референдуми.
Политическите сили, които са партньори в коалиционното правителство, участват в местните избори самостоятелно, а това доведе до определени напрежения между тях. Ако задълбочат съществуващите различия вътре в управляващата коалиция или пък различията между коалицията и силите, които я подкрепят в парламента, резултатите от местния вот може да породят нови реалности в централната изпълнителна власт. Неубедително представяне на десния Реформаторски блок би засилило например епизодите на взаимодействие между големия коалиционен партньор ГЕРБ и определящото се като либерална сила опозиционно Движение за права и свободи, до степен да промени самия политически характер на коалицията. Не се изключва и хипотезата Движението за права и свободи да отвоюва от социалистите мястото на втора политическа сила в страната. Подобни резултати от местния вот, ако наистина се случат, биха предопределили в известна степен и развръзката на бъдещите парламентарни избори.
По информация на българското посолство в Берлин към момента няма данни за пострадали български граждани след терористичната атака в град Магдебург, при която автомобил се вряза в коледния базар в града. Посолството е в постоянен контакт с местните..
В последният момент, когато третата експедиция на нашия научно-изследователски кораб трябваше да тръгне за Антарктида през ноември получихме писмо, че парите за да може да се върне кораба обратно са пренасочени за зърнопроизводителите. Това означаваше,..
Външно министерство изрази сърдечни съболезнования за ужасната трагедия в училище "Пречко" в Загреб. "Нашите мисли са с народа на Хърватия", написаха от министерството в мрежата "Х". Дете загина на 20 декември, а други 3 деца и двама възрастни са ранени..
"Ужасното нападение в Магдебург в навечерието на Коледа е възмутително. Подобни престъпления и прояви на насилие са напълно недопустими" - това написа..
Хората от централата на БСП на ул. "Позитано" 20 в София са били евакуирани заради сигнал за бомба в събота преди обяд. Заплахата е получена по имейл,..
Най-важното е да се състави правителство, каза пред БНР председателят на парламента доц. Наталия Киселова. Ако има разговори за правителство, ще има и..