Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Демографският срив ще остави българите бедни за десетилетия напред

Снимка: БГНЕС

България е с най-висок отрицателен естествен прираст на населението сред страните от Европейския съюз. Намалението на населението е в резултат на негативните демографски тенденции в селата. Населението на селата продължава да намалява с двойно по-високи темпове от средните за страната. Продължава обаче тенденцията за намаление на населението и в градовете. Във всички области в България естественият прираст на населението е отрицателен.

Дори и при оптимистични прогнози, демографският срив на България ще оказва трайно натиск върху бюджета и ще възпрепятства икономическия растеж, т.е. голяма част от българите ще продължат да бъдат бедни и след десетилетия. Публичните разходи като дял от БВП се очаква да нараснат в дългосрочен план в резултат на разходите за обществено здравеопазване, дългосрочни грижи и държавни трансфери към пенсионната система, в резултат на което съотношението дълг към БВП на България се очаква да нарасне от 18 на 51% до края на 2050 г.

Статистиците констатират, че намалението на населението в страната не е в резултат на миграция на български граждани по света, а основно на отрицателния естествен прираст – висока смъртност и ниска раждаемост. През 2014 г. са родени 67 585 деца, а са починали 108 952 души, което е намаление на населението с 41 367 души. Данните на Националния статистически институт сочат, че последните десет години населението на страната е намаляло с 558 851 души. Запазва се тенденцията на увеличаване на броя на децата, родени от жени на възраст над 40 години - от 1 276 през 2013 г. на 1 517 през 2014 година. 40 145 от новородените през миналата година са извънбрачни срещу 27 938 брачни раждания.

Анализът на демографското състояние констатира, че процесът на миграция на населението по направлението „град-село“ се увеличава и е по-интензивен отколкото в обратното направление “село-град”. През 2014 г. 26 615 лица са променили своето обичайно местоживеене от чужбина в България. В тази бройка не са включени над 11 000 бежанци, които са потърсили закрила у нас.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

С идването на астрономическата пролет топлото време се завръща

В четвъртък  в 11.01 ч. настъпва астрономическата пролет. Минималните температури ще бъдат минус 5 и 0°. В София ще е около минус 3°. В сутрешните часове на места в равнините ще има условия за намалена видимост. През деня в по-голямата част от..

публикувано на 19.03.25 в 18:30

От МВнР предупредиха за ограничаване на придвижването в Истанбул, Турция

От МВнР предупреждават българските граждани, които възнамеряват да посетят гр. Истанбул, че считано от 19 март 2025 г. от страна на турските власти са наложени ограничения за придвижване по определени пътни артерии на града, спирки на градския..

публикувано на 19.03.25 в 17:37

Български гражданин, работещ в системата на ООН, е загинал в Газа

В Газа днес е загинал български гражданин, работещ в системата на ООН, според постъпила в Министерството на външните работи предварителна информация, съобщиха от министерството на своя сайт. Допълнителна информация ще бъде оповестена на по-късен..

публикувано на 19.03.25 в 16:08