Изработени от злато, сребро или пиринч (сплав от мед и цинк с жълт цвят) женските накити били важна част от празничната премяна на българката. Както всички предмети в нашата традиционна практика, те имат многопластово значение – служат за украса, имат апотропейна сила, неизменна част са от някои обичаи и магически обреди. Ще ги срещнем в народните поверия, а също – в народната медицина.
Националното училище за фолклорни изкуства "Филип Кутев" не е обикновено школо, а истинска фабрика за таланти. Това е първото не само в България, а на Балканите училище за професионално изучаване на фолклор . Намира се в сърцето на красивия..
Перник е само на 35 км югозападно от София и всички го познават като "градът на черното злато", или "градът на миньорите". В последните години обаче обликът на Перник се променя и все по-често свързваме града с неговия шумен, пъстър и многолик..
В житието на Св. Дазий Доростолски от началото на 4-ти век е съхранено най-старото описание на Сурва по българските земи: "Защото дори светът да се свърши, лошият обичай не се изоставя, а дори се възстановява в още по-страшен вид. В деня на..