„Шевицата” – така се нарича концертът, с който Националният дворец на децата ще отбележи на 4 декември в зала 1 на НДК своята 65-годишнина. Защо „Шевицата”? За Радио България отговаря Марек Дяков – композитор, диригент и инструменталист, корепетитор на Танцов ансамбъл „Бъдниче” към Двореца, преподавател в школата по акордеон и диригент на ансамбъл „Гоце Делчев”:
„Шевицата” е програмно заглавие, в което ние залагаме българския почерк, националното присъствие. В цялата музика на спектакъла, във всички музикално-танцови номера присъства българският фолклор. Затова сметнахме, че това име най-добре ще изрази тази пъстрота и колорит.
На въпроса какво се крие зад тези 65 години, директорът на НДД Татяна Досева отговаря, че това е обичта към децата. В момента възпитаниците в постоянните форми на работа с децата са 2200. А годишно над 20 000 деца от цялата страна и от чужбина посещават този център на детското творчество.
НДД посреща своята 65-годишнина с много нови разкрити форми, с много деца с цялостна програма, която продължава през цялата учебна година, но гвоздеят, акцентът на честванията ще бъде един уникален спектакъл – споделя Татяна Досева. – Характерното за този спектакъл е, че нашите талантливи композитори Марек Дяков и Любомир Денев-младши, който е диригент на един от съставите ни – филхармония „Пионер”, написаха музика за спектакъла. Тя ще се изпълнява от филхармония „Пионер”. На сцената ще танцуват нашите възпитаници. На финала ще излязат певческите формации на НДД, заедно с бивши възпитаници на НДД. Не съм чувала подобно нещо да е правено някъде. Надявам се да се получи хубаво. Заповядайте на 4 декември от 19.00 часа в зала 1 на НДК.
Този спектакъл ще се случи със специалното участие на Костадин Генчев /кавал/ и Петьо Костадинов /гайда/ – солисти от ОНМ на БНР и Ансамбъл „Гоце Делчев” – София. НДД празнува 65 години, но той е вечно млад, вечно детски. Каква е ролята на НДД в културния живот на столицата?
Безспорно е огромна, но искам да кажа, че не само в културния живот на столицата, но и в културния живот на цялата страна НДД заема своето място, тъй като специалистите ни подпомагат методически цялата система от извънучилищни звена в страната. Съвсем наскоро нашата пътуваща изложба „Вълшебният свят на Ангел Каралийчев” посети Обединен детски комплекс (ОДК) град Перник, ОДК град Благоевград и общинския детски комплекс в град Стражица. Това е поредно доказателство, че действително НДД играе много важна роля в културното развитие на страната – обобщава Татяна Досева.
Едно от децата на НДД е третокласникът Кристиян:
Казвам се Кристиян Анев и съм на 9 години. Танцувам в ТА „Бъдниче” от 5 години. Играя народни танци, защото ми харесват, забавно е и уча нови неща. Много съм развълнуван, много искам да танцувам на юбилейния концерт.
Като на всеки рожден ден, има и пожелания. Марек Дяков:
Дворецът на децата както досега, така и в бъдеще, трябва да се радва на любов от децата. Децата трябва с любов и желание да отварят вратите на НДД. Пожелавам на колегите да имат доверието на родителите, както винаги досега!
Пожеланието на Татяна Досева дойде с голяма усмивка:
Никога да не остарява, да стане на 650 години! Винаги да има много деца, винаги да има добронамерени, добри, компетентни, отзивчиви, сърдечни и обичащи децата учители, служители, ръководители! И, разбира се, да има добро отношение от страна на цялата общественост и да има…повече пари!
Снимки: Шевкие Чакър
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..