Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любими дървета на българина

БНР Новини
Снимка: БГНЕС
Около Коледа и Нова година най-търсени са елите и борчетата. С тях внасяме уют у дома, а украсата им придава великолепно празнично настроение. През последните години все повече се търсят коледни дръвчета с корен, за да ги засадим след празниците в близката градинка или селския двор. На особена почит в тези дни е и дрянът. Човек, и да иска, не може да има всички дървета в двора си. Но нашите предци са компенсирали това, като са държали винаги в домовете си предмети със специално предназначение – полезно, предпазно и магическо - пише в  свое изследване журналистът Стефан Янакиев. В българската народна култура дрянът се счита за вълшебно дърво, носи надежди за здраве, дълъг живот и добър късмет. Символ е на  дълголетие и заради жилавата си и здрава дървесина. От дрян са правили най-здравите и красиви дръжки на оръжия, най-сладко свирещите кавали и дървените части на гайдите. Твърдата дървесина позволява да бъде шлифована до блясък, а по-късно в нея са вплитали и сребърни инкрустации. От дрян е пръчката, с която на Игнажден полазникът /първият гост в къщата/ разръчква огъня, криваците на коледарите, сурвачките на сурвакарчетата. На Бъдни вечер на трапезата има дрянови пъпки, които се прикадяват заедно с другите храни, а после ги пукат в огнището за здраве и за късмет. Няма пазар в България, където преди Рождество да не се предлагат дрянови клонки.

Друго любимо дърво на българина е ясенът. За него казват, че е дърво, носещо щастие. В някои коледни песни е възпят като райско или световно дърво. Вярва се, че има способността да пропъжда злите духове. Сред най- почитаните от българите дървета се нарежда и яворът. Под него човек може да седи или да спи без никакъв страх от лоши духове или от магии. Овчарят, ако свири с яворов кавал, не се страхува да нагази и в най-опасните  места – сборища на самодиви. Вярвало се е, че най-важните предмети в къщата – бъклицата и ведрото, ако са направени от явор, имат предпазно действие срещу всякакви лошотии. А кобилицата, с която се носи вода, трябва да е или от ясен или от явор. В това са вярвали предците ни, а на селските мегдани са засаждали още едно любимо дърво – чинара. Под неговите сенки са сядали на раздумка. Днес в много български села и градове има вековни дървета от този вид. Ето историята на едно такова дърво. Отправяме се към с. Джигурово, в българския югозапад, до град Сандански. Полупланинското село е кацнало на един хълм в Пирин. Осемвековен чинар е главната му забележителност. За старото дърво, обвито в легенди, разказва Снежана Димитрова, секретар на местното читалище.

„В библиотеката ни има една летописна книга, в която е описана следната легенда за това вековно дърво. В селото е имало две черкви: „Света Неделя” и „Света Мария”. В един празничен ден свещеник дошъл да се помоли, носел клонка от чинар, забил я в земята, за да върже коня си. След литургията той отвързал коня и си заминал, а от пръчката пораснал този чинар, който днес е вековно дърво. Предполага се, че е на повече от 800 години. През годините селото се изгражда около чинара и там сега е нашият площад. До дървото има изградена чешма, на която идват хора от цялата Санданска община да си наливат вода. Нашата вода е чиста  и много вкусна. Чинарът е с разклонен ствол и в дънера се образувала голяма хралупа. Старите хора помнят, че в тази хралупа е имало пещ за хляб. Събирали са се да си купят топъл хляб и да побъбрят. За нас това е едно от най-обичаните места в селото. Там е автобусната ни спирка,  дървото ни служи и за ориентир, казваме: като стигнеш чинара – наляво или надясно...” – разказва Снежана.

През миналата година джигуровският чинар попадна в престижната класация на вековните дървета в България. Той бе класиран сред десетте финалисти в петото издание на конкурса за най-обичано българско дърво „Дърво с корен 2014”. От Благоевградска област до финалния кръг стигна още едно дърво от община Сандански - в категорията „Вековните дървета говорят” журито класира и Източният чинар, който от 13 века хвърля сянка в двора на манастира „Св. Георги Победоносец” в близкото до Джигурово село Златолист.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Автомобилно шествие срещу лошото състояние на пътищата в Северозападна България

Няколко граждански сдружения от Лом и Козлодуй организират от 16:00 часа днес протест и автомобилно шествие срещу лошото състояние на пътищата в Северозападна България и по-специално на пътя Лом - Козлодуй, по който ежедневно пътуват много хора от..

публикувано на 09.01.25 в 07:10

Зелен билет за градския транспорт в София за два дни заради мръсния въздух

След дни наред отчитано превишение на фините прахови частици във въздуха на София като мярка за решаване на проблема от Столичната община въвеждат зелен билет на стойност 1 лв. за пътуване в градския транспорт, както и безплатно паркиране в..

публикувано на 09.01.25 в 06:10

България днес - 8 януари 2025 г.

След Йордановден и Ивановден дойде ред и на Бабинден у нас! За една от най-вдъхновяващите професии- акушерството и първата среща с новия живот, за традициите вчера, днес и утре и "бабите", които ги пренасят – за всичко това ще говорим в "България днес" на..

публикувано на 08.01.25 в 19:00