В момент на обсъждане на промени в Конституцията, съдебната власт в България е раздирана от противоречия, които се политизират. В началото на отиващата си седмица Висшият съдебен съвет бламира правосъдния министър Христо Иванов, като отказа да образува искани от него дисциплинарни производства срещу прокурори от Софийска градска прокуратура. Искането вбеси главния прокурор Сотир Цацаров до степен той да се оплаче от него на ЕК.
Към края на седмицата член на Висшия съдебен съвет потвърди, че тези и други напрежения в съдебната система са генерирали напрежение между членове на институцията. Напреженията около конституционните промени се пренесоха и в управляващата коалиция. От партия АБВ, която подкрепя управлението, определиха правосъдния министър като основната пречка да провеждането на ефективна и работеща съдебна реформа. Дясната партия Демократи за силна България пък заяви, че десните в управляващата коалиция не подкрепят която и да било от предлаганите промени в прокуратурата, и ако правосъдният министър бъде сменен, тя ще напусне правителството. Докато магистрати и политици водеха спорове, граждани поискаха още по-радикална реформа и нещата станаха твърде сложни за разбиране. Не друг, а самият главен прокурор, зададе пред журналисти няколко многозначителни въпроса и сам им отговори така:
Какво правим вече една година в съдебната система? Водим дискусия на тема конституция, само това правим! Вие да сте чули законопроект за изменение на Наказателния кодекс и промяна в съставите на корупционните престъпления. Не сте! Една година е загубена в дискусии на тема стратегии, конституция, конституция, стратегия. 20 години се загубиха в стратегии. В стратегиите сме царе, но сме слаби в тактиката.
Последното заключение обаче е спорно, защото на други се струва, че от толкова много тактически спорове, напоследък страната губи стратегическа ориентация.
В събота, през страната ще премине студен атмосферен фронт. През нощта в Западна и Централна България ще има валежи от дъжд, в планините и по високите полета – от сняг и ще се образува снежна покривка. Минималните температури в България ще са между 1 и..
Близо 2/3 от българите са заявили, че са били щастливи през 2024 г. Отрицателно отговарят 26%, в традиционното за края на годината проучване на "Тренд", поръчано от в-к „24 часа“. Личният живот, семейството, социалният кръг и работата са основни..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието. На 1-ви януари 2025 г., след падането на шенгенската граница "тихият" път от Рудозем към Ксанти отново ще стане "озвучената долина"...
"Ужасното нападение в Магдебург в навечерието на Коледа е възмутително. Подобни престъпления и прояви на насилие са напълно недопустими" - това написа..
Започна ремонт на ГКПП "Кулата" във връзка с предстоящото ни влизане в Шенген от 1 януари, предаде БНТ. Целта е да има по две пътни ленти във всяка посока..
Най-важното е да се състави правителство, каза пред БНР председателят на парламента доц. Наталия Киселова. Ако има разговори за правителство, ще има и..