За няколко години, шоколадът на Венсан и Мария Гайо успя да се наложи сред любителите на ръчно изработен био шоколад. В навечерието на Коледа, отново почукахме на вратата на малката работилница в Пловдив, с желанието да разберем дали този сладък малък бизнес е устоял на предизвикателствата на българската действителност.
И до днес Венсан и Мария са сред малцината производители в България на ръчен шоколад с гарантиран произход, без химически добавки и с марката „справедлива търговия“. Пред Коледа поръчките валят, а малкото предприятие няма как да задоволи всички, още повече, че в този период част от продукцията е отделена за детски дом за деца с увреждания.
Сътворението на шоколада е като това на виното. Първо са плодът и земята, която го е родила. Още сурови, какаовите зърна имат вкус и аромат, които майсторът преработва чрез въображението си, за да определи характера на крайния продукт. Небцето се учи на чувствителност с времето и опита.
В работилницата на Венсан и Мария работят още петима души. Подборът на работниците също е според определени принципи – хора близко до пенсионна възраст, които трудно могат да си намерят друга работа и никога не са работили в шоколадовата индустрия. Попитахме Венсан каква е предисторията на неговата работилница, защо шоколад и защо в България?
Всъщност, шоколадът ни преследва от началото на нашата връзка. Първо опознахме какаото по време на едно пътуване из Венецуела. Тогава открихме, че то е нещо повече от кутиите с какао на прах в супермаркетите. Когато решихме да създадем собствен бизнес в България искахме да е с нещо, което ни привлича и двамата, не просто да работим и да чакаме заплати. Така шоколадът се наложи някак си естествено.
За стартирането на собствен бизнес в България Венсан държи да окуражи колебаещите се:
Обратно на това което мислехме, оказа се не чак толкова сложно. Направихме постъпки по каналния ред, защото искахме всичко да е законно, без заобиколни пътища на ниво администрация или данъци, въпреки че това е все още срещана практика.
По принцип, Венсан смята, че му е било по-лесно, защото е чужденец и французин. Това е породило към него повече разбиране и симпатия.
За да обзаведе цеха Венсан поръчва машини от чужбина. Мелницата с малки воденични камъни е произведена в Индия от американска фирма, а машината за отделяне на зърната от черупките, е изработил собственоръчно, следвайки схеми от интернет.
Попитахме го каква е неговата философия и какво прави шоколадът му различен от другите?
Това, което го прави различен, сме самите ние. Разбира се, вдъхновили сме се от други занаятчии, при които сме се обучавали във Франция и Италия. Нашата концепция е за един чист шоколад във всяко отношение.
Понятието „чист“ шоколад включва не само суровината, но и трудовите отношения. Работим само с малки плантации, които имат необходимите сертификати – уточнява Венсан. – Ние не можем да си позволим употребата на какаови зърна, за които има и най-малкото подозрение, че са произведени с робски или детски труд.
Накрая, как един малък производител се справя с конкуренцията на мултинационалните компании?
Мисля, че когато има ясна визия и подход, няма проблем с позиционирането на пазара. Нашата конкуренция е предимно в индустриалното производство. Например, ако потърсите в магазините шоколад без соев лецитин, синтетична ванилия, с гарантиран произход и качество, ще видите, че в България сме единствените, които произвеждат подобно лакомство. Нашите клиенти търсят точно този чист продукт и са готови да платят по-скъпо за него.
Откакто марката е включена в една международна енциклопедия, Венсан и Мария получават поръчки и от други държави, но не искат да се разрастват прекомерно. И двамата държат на свободното си време, посветено на семейство, приятели и музика.
Снимки: личен архив
Двудневен хакатон под наслов "Innovate VT", vol.2 ще събере млади таланти в Националния военен университет "Васил Левски" във Велико Търново на 12 и 13 ноември, информира БТА. Главен организатор на събитието е институтът “Научноизследователска и..
Kонституционният съд образува дело за оспорване на резултатите от произведените избори за народни представители в 51-вото Народно събрание. В съобщение на сайта на институцията се посочва, че делото е образувано по искане на 58 депутати но 50-ото..
На 83-годишна възраст почина художникът Владимир Коновалов (1941 - 2024), съобщи Съюзът на българските художници (СБХ). Роден е в Лувен, Белгия. Владимир Коновалов е сред големите майстори на рисувания разказ в България. Член е на СБХ от 1976..
На 14 ноември в „България днес“ ви запознаваме с програмата на МОН "Неразказаните истории на българите", която въвлича..
В брой 26 на предаването слушайте: Как програмата "Неразказаните истории на българите" работи за имиджа на страната ни по света и в..
Изложбата “Кодове на идентичност”, която се открива днес в Националния антропологичен музей при БАН, представя стари български родове, оставили..