От учебната 2015/2016 година Богословският факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски” откри магистърска програма „Църква и медии”. Тя е оформена в най-добрите традиции на академичното сътрудничество между Богословския факултет и Факултета по журналистика и масови комуникации. Отговор на въпроса, какви са причините да бъде създадена програмата, потърсихме от доц. Александър Омарчевски, декан на Богословския факултет и ръководител на програмата. Ето какво ни разказа той:
Според доц. Омарчевски е важно Църквата да има свои медии, за да се чува гласът й в днешния плуралистичен и секуларен свят, за да благовести. Ако Църквата няма медии, вярващите граждани няма да бъдат равнопоставени в диалога на обществото по проблемите на днешния свят. Особено сега, когато предизвикателствата на тероризма показват, че с религията може да бъде злоупотребено. Младите българи, както и тези от средното поколение, не познават православната си вяра, не познават своите духовни корени, а това е много тревожно, смята нашият събеседник. Попитахме доц. Омарчевски на какво учи своите студенти.
Освен теоретичните знания, които предавам на студентите си, им казвам, че когато излязат оттук след обучението си трябва да са станали и по-добри хора. Човек първо трябва да намери доброто в себе си, да бъде хладнокръвен, обективен, да не се поддава на внушения и емоции. Дори да изгубиш рейтинг, трябва да останеш на страната на истината. Църковният журналист трябва да преценява фактите, преди да ги популяризира. В медийната среда в момента по отношение на църквата липсва трезвият анализ. Липсва и Евангелският морал, който журналистите трябва да усвоят.
Богословският факултет има много магистърски програми, чиято цел е да съдействат на богословите да намерят своята реализация на пазара на труда. На първо място е реализацията в Църквата, в нейните поделения – енориите и епархиите. Но не всички завършили специалността „Богословие” стават свещенослужители. Някои стават учители, социални работници, специалисти в областта на поклонническите пътувания и т.н. Скоро ще има и църковни журналисти…
Ето и пожеланието на доц. Александър Омарчевски към аудиторията на Радио България по повод предстоящите Коледни празници:
Раждането на нашия Спасител е голямата надежда за спасението на човешкия род. Пожелавам на вашите слушатели да пазят тази надежда и вярата в силата на Божието спасение, да се обичат, подкрепят, разбират, да съхраняват любовта и радостта помежду си като най-голям Божи дар на земята. И тъй като това е един много семеен празник, да помним, че семейството е най-малката Църква на земята. Когато тя е здрава, тогава и цялото ни общество ще бъде здраво.
Сняг вали над по-голямата част от страната страна, видимостта на Троянския проход е до 30 метра, а на Прохода на Републиката – до 50 метра, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Обилен е снеговалежът по автомагистрала "Струма" в..
Най-новите технологични решения, продукти и проекти в областта на земеделието и агроиндустрията, ще бъдат представени на изложението "Агра 2025" в залите на Международния панаир в Пловдив, съобщава БТА. Тазгодишното 33-то издание на форума..
На 16 февруари Радио България отбеляза 89-години от своето начало. И през 1936 и през 2025 година е бил неделя, а историята и тогава и днес продължава да се пише. В "България днес" специален гост е журналистът Тодор Токин, който в продължение на..
В навечерието на честванията в памет на Апостола на свободата Васил Левски, президентът Румен Радев официално наименува столичното летище "Васил Левски"..
На 16 февруари Радио България отбеляза 89-години от своето начало. И през 1936 и през 2025 година е бил неделя, а историята и тогава и днес..
В понеделник минималните температури ще бъдат между минус 4 и 1 °. В София ще е около минус 3°. В Северна България максималните температури ще са..