Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коледа по български в Бразилия

БНР Новини

Бен ПоповПо данни на българския референт за Бразилия в Министерството на външните работи, днес в далечната латиноамериканска страна живеят 3000 българи, но действителната цифра е доста по-голяма. По-голямата част от тях живее в щата Сао Пауло, разказа в интервю за „Радио България” Бен Попов, който живее в Бразилия от 16 години и е координатор на българската общност в Сао Пауло – най-големия град в южното полукълбо.

Дори далеч от родината, нашите сънародници поддържат българската традиция жива. На празничната им трапеза винаги има коледна и новогодишна пита или баница с късмети, която децата очакват с голямо нетърпение. Бен Попов изрази надежда, че през 2016 г. тежките проблеми, свързани с политическата и икономическата ситуация в Бразилия ще бъдат решени по положителен начин, което ще рефлектира както върху бразилците, така и върху българската общност там. Той пожела и на българите в родината по-успешна нова година.

На 19 декември в една от емблематичните  сгради  на Сао Пауло – Варанда Копан, се състоя коледното тържество на българското училище в Бразилия. Учениците изнесоха рецитал с коледни  стихове на български поети. Коледното тържество на единственото в Южна Америка българско училище, което в началото на новата година ще навърши 7 години от своето основаване, завърши с дегустация на българска коледна баница, погача, баклава и родни кулинарни деликатеси. Това ни разказа Михаил Кръстанов, директор  и основател на Българско училище в Сао Пауло към посолството на Република България в Бразилия. Целия репортаж чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Идва затопляне

Във вторник  сутринта на места в низините и равнините ще има намалена видимост. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°. В София ще е около 0°. През деня ще преобладава слънчево време. В източните райони ще духа слаб вятър от..

публикувано на 03.03.25 в 19:00

В Пампорово направиха ски спускане с национални носии за Трети март

Хиляди българи, от всички краища на страната, се събраха днес в Пампорово и заедно отпразнуваха националния празник – Трети март. Голямото спускане с народни носии и трибагреници за осма поредна година започна от връх Снежанка, а минусовите температури..

публикувано на 03.03.25 в 17:51

България чества 147 години от своето Освобождение

С поставяне на цветя и венци пред паметника на Незнайния воин в София и издигане на националното знаме бе отбелязан Националният празник на България. Присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, министърът на отбраната Атанас Запрянов, българският патриарх..

публикувано на 03.03.25 в 13:26