Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как посрещнахме Богоявление от България до Антарктида

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

По традиция на Богоявление се хвърля кръст в ледените води на река или друг водоем и младите мъже се впускат да го хванат. Мъжът, който улови кръста ще бъде здрав и щастлив през цялата година. С кръщаването на водата светът получава нова ценност и сила. Свършват „мръсните дни”, злите сили са прогонени и победени, гласи поверието.

Снимка

В Калофер на този ден се провежда и изключителното мъжко хоро във водите на река Тунджа. Пререкания помрачиха тази традиция рано сутринта. Около 8:00 часа, когато свещеникът трябваше да хвърли кръста в Тунджа, а мъжете да играят хоро и пеят първата песен „Залюбила е Василка двама” се създаде негативна енергия и напрежение. Калоферци се разсърдиха, че друга група мъже, които са гости на града, първи са нагазили в реката. Стигна се до пререкания. Положителните емоции на местните хора обаче надделяха и скоро след това калоферци затанцуваха в ледените води.

Снимка

Млади мъже от Благоевград също танцуваха в носии в река Бистрица. Предишна година те присъствали на хорото в Калофер и решили да го пренесат и в Благоевград. 21-годишният студент по информатика Йордан Богоев извади богоявленския кръст от водите на реката. Късметът споходи младежа навръх именния му ден. Той за първи път хваща кръста, въпреки че не е очаквал това да се случи. Стотици хора наблюдаваха церемонията и целунаха уловения от Йордан кръст.

Рекорд постави 90-годишният рибар Янко Янков от Синеморец, който скочи за кръста в морето. Той е бивш военен летец, който се готвил с дни за традицията и даже спрял цигарите. Кметове и общински съветници на няколко села също не пропуснаха да се включат в „надпреварата”.

Снимка

Плувецът Светлин Иванов от Силистра извади Богоявленския кръст за 15-и пореден път, което е рекорд. Всяка година бил най-бързият участник.

В Кюстендил 18 младежи участваха в ритуала под звуците на Общинския духов оркестър. Под железния мост на река Банщица бе направен изолиран вир, където да се проведе традицията.

Снимка

38-годишният шофьор Стоян Ганев хвана кръста в Пловдив. Той е от Хасково и за пети път се хвърля в реката. Този път късметът му се усмихна. Настроението в Пловдив също бе разклатено за минути, поради оплаквания, че някои от участващите младежи били употребили повечко алкохол, за да се сгреят.

Снимка

25-годишният Антоний Антонов извади Богоявленския кръст тази година в Сливен. Той се занимава с борба и фитнес. Скача за кръста за първи път, в коритото на река Новоселска. Около 10 минути младите мъже танцуваха с викове „Да живее България”. Те пожелаха на всички българи здраве и късмет през новата година.

Снимка

Във Варна кръстът беше хвърлен в морето и спасен от Анжело Димитров. Той скача за осми път в морето, но взима кръста за трети. В Черно море във Варна скочиха общо 46 души. „Борбата” беше кратка и хвърленият дървен кръст беше бързо спасен.

Скачане за Светия кръст в ледени води се състоя и край Южния полюс.

Снимка

Рано сутринта на Богоявление нова група от българската антарктическа експедиция достигна до остров Ливингстън на борда на испанския кораб „Есперидес”. Въпреки бурното море и четириметровите вълни, деветима полярници слязоха безпрепятствено на българския бряг в ледения континент с надуваеми лодки, за радост на авангарда на експедицията, който е на полярната българската база „Св. Климент Охридски” от два месеца насам.

Снимка

На Богоявление се провежда и ритуалът за освещаване на бойните знамена и знамената светини на Българската армия. Богоявленският водосвет беше отслужен във всички гарнизони на Българската армия. За първи път водосвет на знамената е отслужен по времето на цар Симеон Велики, преди битката при Ахелой през 917 година. До падането на България под османско владичество преди всяка битка, която води българската войска, се е извършвал водосвет. След Освобождението тази традиция е възстановена.

Не само българи с името Йордан и Йорданка бяха именници у нас. Общо 151 852 души отбелязаха своя имен ден на Йорданов ден – 6-и януари. Към края 2015 г. мъжете с името Йордан са 79 354, жените, носещи това име са 72 498, по данни на НСИ.

Снимки: БГНЕС, БТА, БУЛФОТО




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В края на седмицата температурите ще са пролетни

В събота , 25 януари, в сутрешните часове над Източна България облачността все още ще е значителна, но след обяд и там ще намалее. Минималните температури ще са между 0 и 5°, в София ще е около 0°. През деня ще бъде предимно слънчево, а..

публикувано на 24.01.25 в 18:10

Във Враца представят документален филм за откриването на мощите на Йоан Кръстител

Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф. д.и.н Казимир Попконстантинов. Автентичността на откритието сред останките на средновековния манастир..

публикувано на 24.01.25 в 06:15

Работната седмица завършва с облаци и топло време, на места слабо ще превали

В петък сутринта в низините и котловините ще има мъгла. От запад облачността ще започне да се увеличава. Минималните температури ще са между минус 2 и 3°, в София ще е около минус 1°. През деня от запад на изток ще има временни увеличения на облачността,..

публикувано на 23.01.25 в 18:35