Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Мартинова и Сирил Гарак представят своя албум „Париж – Буенос Айрес: една любовна история“

Снимка: Peter De Mulder

Проектът на българската пианистка Мария Мартинова и френския цигулар Сирил Гарак познаваме от техния концерт в Първо студио на БНР през 2013 г. През същата година музикантите направиха студийни записи в нашата медия, издадени наскоро от известна американска фирма. Първото представяне в Белгия е преминало при подчертан интерес от страна на публика и специалисти. Българската премиера е на 25 февруари в зала „България“.

Любовната история, за която става дума, всъщност е връзката между две големи културни столици, осъществена, благодарение на танго-музиката. Родината на неостаряващия танц е Аржентина, а най-големият център – столицата Буенос Айрес. Първият европейски град, в който тангото намира страстни почитатели и ново творческо развитие е Париж. А най-известният му „посланик“ е Астор Пиацола. „Любовна история“ с танго-музиката имат и двамата изпълнители, специализирали при някои от най-големите съвременни светила в тази толкова интересна област на изкуството.


След като направихме записите през 2013 г.
– разказва Мария, започнахме да подготвяме материала за издаване. Процесът беше много дълъг и отне доста време. Естествено, проектът се движеше паралелно като концертна програма и беше представен в различни държави на стария континент. Дискът излезе буквално преди няколко дена. За мен беше голяма мечта да представя проекта в „театрален контекст“. Подбрах стихове на поети – велики представители на литературата, в София ще ги прочете известният български актьор Юлиан Вергов. Стиховете са на Пол Верлен, Гийом Аполинер, Шарл Бодлер, Хорхе Луис Борхес, Енрике Кадикамо и Дейвид Макнийл.

В Брюксел същия формат представихме с белгийския му колега Емануел ДеКандидо. Сценарият на спектакъла също е мое дело. Позволявам си да го нарека „спектакъл“, защото това не е конвенционалният формат на класически концерт. Не само заради участието на актьор на сцената. От самото начало ние свирим цялата програма наизуст, това се превърна в „запазена марка“ на нашето дуо. Работя с още няколко различни музикални формации. Преди няколко месеца излезе запис на шотландския ансамбъл Mr. McFall's Chamber, съставен от инструменталисти от Шотландски камерен оркестър. Програмата е много интересна, еклектична, представя композитори от балтийския регион. Албумът се нарича Solitudes: Baltic Reflections. Беше издаден от престижна английска фирма, получи прекрасни отзиви. Беше много вълнуващ момент – публикуването на записите, а след това положителните оценки на публиката и критиката.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Работяга"

След поредица от баладични песни, Папи Ханс представя "Работяга" – един изненадващ трак в албума му "Цветовете на тъгата". Звученето и ритъмът са осемдесетарски, а във видеото към "Работяга" виждаме и впечатляващите танцови умения, които артистът..

публикувано на 20.02.25 в 10:15

"Кажи ми, горо"

Макар че тачим Васил Левски като светец, не са много народните песни, посветени на него. Днес ви предлагаме една от тях – "Кажи ми, горо" – в изпълнение на децата от Вокална група "Карловойс" с художествен ръководител Анита Илиева. Йордан Илиев е автор..

публикувано на 19.02.25 в 10:15
Портрет на Васил Левски, худ. Дионисий Дончев

"Не пей, славею, имам време, не бързам…"

"Студ, дърво и камък се пука, гладни от два или три деня, а той пее и сè весел! Вечер – дордето ще легнем – той пее; сутрин, щом си отвори очите, пак пее" – така поетът и революционер Христо Ботев описва своя приятел Васил Левски, когото определя като..

публикувано на 19.02.25 в 08:15