Само преди месец Европейската комисия огласи критичен годишен доклад за състоянието и проблемите в областта на правосъдието и правовия ред в България. В него за пореден път властите в София бяха критикувани, че не предприемат и не прилагат належащите реформи, че съдебната система е неефективна и ненадеждна, че е корумпирана и че господството на закона в България си остава само на приказки, а в действителността господстват правилата на подземния свят.
Сега на мерника на Брюксел се оказа българската икономика. В годишния анализ на икономическите и социалните предизвикателства в държавите-членки на Евросъюза, съставен от Еврокомисията, няма и една добра дума за България. Напротив, на нейната икономика и социална сфера се приписват какви ли не грехове и недостатъци. Излиза, че според Брюксел България е някаква черна дупка в съюза, в която всичко е непрозрачно, зловещо, мизерно, потискащо и заплашващо. По-конкретно, в социално-икономическия доклад термините и квалификациите са: корупция, недостатъчно инвестиции, бавене на реформи, висока задлъжнялост на частния сектор, слабости в системата на обществените поръчки, дефлация. На този обезкуражителен фон съвсем логично звучат и нерадостните прогнози за задълбочаване на социалните проблеми в здравеопазването и образованието, за забавяне на икономическия растеж. С две думи, България и българите не ги чака нищо добро в близко бъдеще.
Че България е най-бедната и най-слаборазвитата социално-икономически страна в Евросъюза, е отдавна известно и в страната, и в света. Но че не може всичко да е непрогледно черно, е истина, която е безспорна за всеки непредубеден наблюдател. Тук може би трябва да напомним поговорката за песимиста и оптимиста. Според първия чашата е наполовина празна, според втория чашата е наполовина пълна. И двамата са прави, въпросът е в оценката.
А че нещата по-специално в икономиката не вървят толкова зле, се доказва от фактите. България регистрира един от най-високите в Европа ръстове на БВП, външният й дълг е пренебрежимо малък, заплатите са ниски, но почти никъде в Европа не растат толкова бързо. Безработицата, за разлика от много по-развити европейски страни, е на съвсем прилично равнище и продължава да намалява, България е изключително красива и гостоприемна страна и туризмът процъфтява въпреки международните конфликти и напрежения, чуждите инвестиции достигат до предкризисните нива от 2008-2009г. и т.н. И нещо много важно, особено в контекста на неспокойната и тревожна заобикаляща действителност – България в социално и политическо отношение е изключително спокойно място, където хората живеят скромно, но без опасност за живота или за имуществото си.
Вярно е, че да се критикува една малка, периферна и не особено влиятелна страна е много по-лесно, отколкото да се забележат и отбележат малките и постепенни стъпки по пътя напред. Но пък именно те в крайна сметка са важни за хората от улицата, защото истината е в детайлите от ежедневния живот на нормалните хора.
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието. На 1-ви януари 2025 г., след падането на шенгенската граница "тихият" път от Рудозем към Ксанти отново ще стане "озвучената долина"...
Българските държавни железници организират празнично пътуване за любителите на железопътния транспорт. Коледен влак с парен локомотив и шест празнично украсени вагона ще се движи на 21 декември по маршрута Горна Оряховица – Плевен – Горна..
В петък , 20 декември, ще преобладава слънчево време. Преди обяд в низините и равнините все още ще бъде мъгливо или с ниска облачност, но до обяд видимостта ще се подобри. Ще духа слаб вятър от запад-югозапад. Минималните температури ще бъдат между..
"Ужасното нападение в Магдебург в навечерието на Коледа е възмутително. Подобни престъпления и прояви на насилие са напълно недопустими" - това написа..
Хората от централата на БСП на ул. "Позитано" 20 в София са били евакуирани заради сигнал за бомба в събота преди обяд. Заплахата е получена по имейл,..
Най-важното е да се състави правителство, каза пред БНР председателят на парламента доц. Наталия Киселова. Ако има разговори за правителство, ще има и..