Изненадващо за мнозина, през изтеклата седмица управляващите и опозиционните сили в България показаха, че могат и да са единни. На конференция в Европейския парламент в Брюксел евродепутати от управляващата партия ГЕРБ и от опозиционните БСП и ДПС настояха за „преосмисляне” на мониторинга на ЕК върху съдебната система и вътрешния ред в България. Противно на здравата логика, на фона на отрицателни оценки за хода на съдебната реформа в страната и на продължаващи и неотхвърляни от никой критики за корупция по високите етажи на властта, организаторите пледираха мониторингът да бъде преосмислен и дори отменен, защото вреди на България в международен план, не дава очакваните резултати, а даже е дискриминационен, тъй като не се прилага спрямо други държави от ЕС със сходни проблеми. Прозвуча парадоксално, но от по-малкия коалиционен партньор в управлението – Реформаторския блок, се обявиха против. Реформаторите смятат, че цел на искането за отмяна е да се запази статуквото в правосъдието и вътрешния ред, където въпреки критиките на ЕК, няма действия за напредък. Раздор пролича и сред представителите на Темида. В Брюксел за отмяна на мониторинга пледираха не само евродепутати, но самият главен прокурор и други висши представители на съдебната власт. В София обаче изтъкнати магистрати изразиха несъгласие с тезите им, отбелязвайки, че проблемът не е в наблюдението на ЕК, а в наблюдаваните национални институции. Последното становище се споделя и от по-голямата част от обществото, защото според социологически проучвания 80% от българските граждани имат доверие в европейския мониторинг и го възприемат като гаранция, че и в България ще има реформи… В крайна сметка ЕК не отстъпи пред натиска за отмяна на мониторинга и заяви, че той ще бъде прекратен, когато се изпълнят целите му. Развръзката показа, че сме били свидетели на един безсмислен епизод в българския обществено-политически живот и на своеобразен опит за прехвърляне на проблемите в правосъдието и вътрешния ред „от болната глава на здравата“. Но епизодът е и разочароващ, защото недвусмислено показа липса на воля за реформи и силно желание да се съхрани едно статукво, което от години спъва нормалното развитие на България.
В „България днес“ на 4 февруари говорим за ситуацията на гръцкия остров Санторини и има ли опасност за българите, които се намират там. За екологията и взаимоотношенията между човек и природа ще говорим с едни млади българчета, които вече..
В сряда, над по-голямата част от страната облачността ще е значителна, временни разкъсвания ще има преди обяд над Западна България. На отделни места, в Източна България и планинските райони, ще превали съвсем слаб сняг. Ще духа до умерен, в източните..
В Българския културен център в Берлин известната журналистка Кристина Патрашкова ще представи книгата си "Въпреки всичко. Българските писатели в годините на цензурата". Изданието е разказ за историята и съдбата на едни от най-известните български..
Подкрепа за дейността на Института по социални дейности и практики в София е каузата, която ще обедини организатори и гости на превърналия се в..
16 268 са новите българи през 2024 г., става ясно от отчета на комисията към вицепрезидента Илияна Йотова за миналата година. Така за първи път от 4 г...
Няма да има съвместно честване със Северна Македония на 153-тата годишнина от рождението на Гоце Делчев на 4 февруари. България не е получила покана..