„Оставка“ и „Стига трИКове“ скандираха граждани, които се събраха на протест пред Народното събрание. Хората заявиха позицията си срещу задължителното гласуване, отхвърлянето на район "Чужбина" и "тежките бариери“ пред гласуването на българите зад граница, забраната за провеждане на избори и референдуми заедно и прибързаното въвеждане на електронното гласуване. Протестиращите не са съгласни също със санкцията – заличаване от избирателните списъци, при неучастие в два последователни и еднакви по вид избора (президентски, парламентарни, европейски, местни). Връщане в списъците е възможно след заявление до Общината. „Граждани срещу мафията" гласеше транспарантът, който протестиращите носеха. Забелязваха се и плакати, стикери и часовници с надпис „Времето изтече". Десислава Христова от Инициативен комитет „Гласувай без граници“ бе участник в протеста и коментира по темата:
Аз протестирам най-вече срещу затварянето на секциите извън дипломатическите и консулските представителства на България в чужбина. Това ще засегне българите в Западна Европа, САЩ, Австралия, където разстоянието до секциите е огромно. Протестирам и срещу отпадането на МИР „Чужбина“. Аз съм против задължителното гласуване. То е право на избор, а не задължение. Изключването от списъците ще афектира не само хората в чужбина, но и младите, които никога не са гласували, както и хора в отдалечени населени места. Ако не гласуват два пъти и бъдат изключени, може никога повече да не го направят. Срещу задължителното гласуване съм, защото това няма да реши проблемите на изборната ни система. Изборният кодекс досега имаше достатъчно добри страни. През последните години, особено по отношение на секциите в чужбина, бяха наложени добри промени. Електронното гласуване трябва да бъде въведено постепенно. Позитивно е, защото така всеки ще може да гласува, независимо къде се намира.
Въоръженият с мегафон Кирил Чуканов от Движение „Обществен натиск“ каза още:
Протестираме срещу извращенията в Изборния кодекс. Ние се намираме в една абсолютно скандална действителност. Това е абсурд. Не знам, дали живея в демократична държава в Европейския съюз, или в Антиутопия. Те явно решиха, че българите в чужбина нямат право на глас. Ограничиха ги драстично. Задължителното гласуване напомня на авторитарен режим. Разчитат хората да си мълчат, но това няма да стане.
Български граждани в чужбина също се събраха, за да изразят недоволството си от промените в Изборния кодекс, които според тях ще ги ощетят, защото ще могат да гласуват само в дипломатически и консулски представителства на България в съответната страна.
Част от хората протестираха също и срещу поскъпването на цената на билета за градския транспорт от 1 лв. на 1,60 лв.
Снимки: Луиза Лазарова
16 268 са новите българи през 2024 г., става ясно от отчета на комисията към вицепрезидента Илияна Йотова за миналата година. Така за първи път от 4 г. броят на получилите българско гражданство надхвърля 16 000 – броят им достига този от пандемичната..
Няма да има съвместно честване със Северна Македония на 153-тата годишнина от рождението на Гоце Делчев на 4 февруари. България не е получила покана да почетем заедно този ден, съобщи външният министър. Георг Георгиев определи отношенията между..
Днес в Брюксел премиерът Росен Желязков ще участва в неформална среща на лидерите на ЕС, фокусирана върху укрепването на европейската отбрана. Дискусиите ще обхванат повишаването на отбранителните способности на Съюза, противодействието на хибридни и..
Подкрепа за дейността на Института по социални дейности и практики в София е каузата, която ще обедини организатори и гости на превърналия се в..
Деана Хааг е родена в Кливланд, щата Охайо. Израства с мечти за приключения и нови хоризонти. Завършва специалност "Изящни изкуства" в колежа..
Във вторник , 4 фвруари, минималните температури ще бъдат между минус 3 и 2°, в София - около минус 2°. През деня студеният въздух ще обхване цялата..