Със стихове, песни, вълнуващи разкази за живота на братята Кирил и Методий, игри и викторини, а така също и българска кулинарна изложба Деня на българската просвета и култура 24 май отбелязаха децата от Българското училище в Сао Пауло, Бразилия. За нас 24 май – Денят на българската писменост, винаги е бил специален празник“, подчертава в интервю за „Радио България създателят и директорът на единственото в цяла Южна Америка българско училище Михаил Кръстанов, който живее в Бразилия вече 14-та година.
Освен че се занимава с благородната идея да обучава на български език и култура децата от българската диаспора, той работи като преподавател по западноевропейска литература в университета „Кларинтиано“ в Сао Пауло. През февруари тази година по време на визитата на президента Росен Плевнелиев в Бразилия училището бе отличено с медал на Министерство на образованието на България за неговите изключителни заслуги за опазване на българския език, история и традиция.
То се ражда като курс по български език за възрастни през 2009 г., т.е. тази година се навършват 7 години от основаването му. Идеята е да се даде възможност на второ и трето поколение български емигранти в латиноамериканската държава да се докоснат и изучат езика на предците си. През 2011 г. курсовете прерастват в българско неделно училище, вече насочено към децата. „Дойдох в Бразилия с двете си деца и видях колко силно асимилиращ е португалският език. За една година те започнаха да забравят езика и това силно ме притесни“, си спомня Михаил. Днес училището се посещава от около 45 ученика, повечето от смесени бракове, които изучават езика по адаптирани учебни програми на българското Министерство на образованието. Деца, които живеят в други бразилски градове, имат възможност да се обучават онлайн. Занятията се провеждат основно от Михаил Кръстанов и друга българка, живееща в Сао Пауло – Иглика Спасовска.
Беседата с основателя на училището – Михаил Кръстанов, обаче, от празничната тема се пренасочва и към един наболял за българската общност в Бразилия проблем. В момента българите там са инициирали подписка по интернет и на хартия, с искане за възстановяване на старото консулство в Сао Пауло. В латиноамериканската държава по данни на българския референт за Бразилия в Министерството на външните работи живеят 3000 българи, но действителната цифра е доста по-голяма. А най-голямата българска общност е концентрирана в Сао Пауло. При необходимост от смяна или удължаване на срока на действие на документите си, те са принудени да пътуват над 1200 км. до столицата Бразилия, където се намира българското посолство. Съгражданите ни там посочват, че българското посолство в Бразилия притежава сграда в Сао Пауло. Тяхното предложение е да бъде изпратен служител, който да извършва консулски услуги.
Министерството на външните работи съветва българските граждани стриктно да спазват въведените забрани за движение в няколко американски щати заради обилни валежи, да следват указанията на местните власти, внимателно да планират и по възможност да..
Тринайсет хил. сигнала за лоши пътища са подадени през м.г. от МВР, а през първите два месеца на новата година – над 2 хиляди, съобщи пред Нова тв гл. комисар Мария Ботева. Само между 3 и 5 април са проверени над 22 хил. леки автомобила, както и..
През следващото денонощие времето в страната ще е динамично. След временно спиране на валежите и разкъсване на облачността, след полунощ от северозапад тя отново ще се увеличи и ще завали. През деня в неделя валежите ще продължат, повече по..
Вече век лесовъдите в България организират Седмица на гората . Тържествен концерт "Век от вечността" на 7 април ще даде официално начало на..
Министерството на външните работи съветва българските граждани стриктно да спазват въведените забрани за движение в няколко американски щати заради..
Вълна от недоволство заля България след жестока катастрофа на пътя Телиш - Радомирци (област Плевен), при която загина 12-годишната Сияна, която се..