Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

150 години от рождението на д-р Кръстьо Кръстев

Д-р Кръстев и съпругата му Радка

Днес се навършват 150 години от рождението на първия професионален литературен критик след Освобождението в България и основател на кръга „Мисъл” – проф. д-р Кръстьо Кръстев.

Той е роден в Пирот, но през 1878 г., когато градът е присъединен към Сърбия, семейството му е част от вълната бежанци, заселили се в България. През същата година започва да учи в новооткритата Първа софийска мъжка гимназия. Завършва философия в Лайпцигския университет, а от 1894 до края на живота си, с малки прекъсвания, е преподавател и професор във Висшето училище в София, днес Софийски университет „Св. Климент Охридски”.

Д-р Кръстев е само на 26 години, когато започва да издава най-авторитетното литературно списание от края на XIX и началото на XX век – „Мисъл”. Списанието излиза до 1907 година, но за 15-те си години живот остава дълбок белег в развитието на българската литература и естетика. В силно философските текстове, публикувани на страниците му, се налага една нова гледна точка върху битието и изкуството, център на която е личността.

Д-р Кръстев е считан за двигател на кръга „Мисъл”, формиран около списанието и включващ писателите Пейо Яворов, Пенчо Славейков, Петко Тодоров и самият проф. д-р Кръстьо Кръстев. Те всички мечтаят за една различна българска литература – литература, която възпява „човека в българина” в противовес на Вазовата традиция до онзи момент, която възпява българина. Една от основните мисии на списанието е да развие естетическия вкус на българския читател. Неоспорима е заслугата на д-р Кръстев за популяризирането на таланта и на тримата близки до разбиранията му писатели от кръга „Мисъл”. Той е техен съветник, редактор, издател и критик.

През целия си живот е силно социално и политически ангажиран. Д-р Кръстев е сред българските интелектуалци, които решително се обявяват срещу включването на България в Първата световна война, противопоставя се на процесите на асимилация на българите в родния му град и в Поморавието и на повторното включване на Пирот към Сърбия. Умира на 15 април 1919 г. в София.

Днес в Столична библиотека се провежда Юбилейна научна конференция, посветена на 150-та годишнина от рождението на д-р Кръстев, организирана от Литературно-историческата школа „Д-р Кръстьо Кръстев” към НБУ, Института за литература към БАН и Столична библиотека. В нея ще вземат участие специалисти и преподаватели от различни висши учебни заведения в България. Ръководители на конференцията са проф. Михаил Неделчев, директор на школата, и доц. Елка Трайкова, директор на Института за литература. В рамките на целия ден ще бъдат показани литературни издания и документи от архива на Столична библиотека и от личната колекция на проф. Михаил Неделчев.

Снимки: архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Варненският държавен архив илюстрира във фотоси модата от средата на XIX до средата на XX век

“Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX до средата на XX век” е името на изложба, която от днес привлича вниманието на посетителите във варненския Държавен архив. Над 120 снимки проследяват промяната в облеклото, аксесоарите,..

публикувано на 12.08.24 в 07:00

Кино "Влайкова" представя класики от България и света в есенната си програма

Кино "Влайкова", което е един от най-старите действащи киносалони в столицата, ще зарадва любителите на българските и световните кино класики. Програмата "Кинокласики в кино Влайкова" започва през септември и ще продължи до края на годината...

публикувано на 11.08.24 в 10:20
Соня Йончева

Соня Йончева получи наградата “Златен век” за изключителен принос в културата

Световноизвестната оперна певица Соня Йончева получи наградата “Златен век” – огърлие, за изключителен принос в развитието и утвърждаването на българската култура и националната идентичност. Церемонията се проведе на сцената на Летния театър във..

публикувано на 11.08.24 в 10:03