Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борислава Танева за битието си на педагог, изпълнител и композитор

Снимка: личен архив

Записи, концерти, творчески задачи от най-различно естество... Проф. Борислава Танева носи целия този „професионален товар“ от години. През последните месеци новините около нея са толкова много, че дори не се опитваме да изброим всички. В края на 2015 г. получи „Кристална лира“, присъдена ѝ от радио „Класик ФМ“ за цялостен принос като педагог. За активната си творческа дейност беше наградена от „Музикант на годината“ – класацията на предаването „Алегро Виваче“ по програма "Хоризонт" на БНР. Преди дни беше концертът на нейни студенти, получили награди на международни клавирни конкурси през тази учебна година.

Самата тя концертира активно, провежда и респектиращ брой майсторски класове у нас и в чужбина. Отскоро проф. Танева е заместник ректор на Националната музикална академия. Намери време и да направи студийни записи в БНР, сред тях е цикълът от три авторски пиеси „Разхвърляни звуци“.

Завършила е Националното музикално училище със златен медал. Продължава обучението си в НМА при професорите Джулия и Константин Ганеви – по пиано, композиция – при проф. Парашкев Хаджиев. Самата тя преподава в академията от 1989 г. до днес. От 80-те години на м.в. са и някои от победите ѝ в клавирни конкурси – Sinegallia (1983), „Светослав Обретенов”(1988). В клавирно дуо с Илия Чернаев печелят награди на международните конкурси в Калтанисета, Токио (2000) и др.

Успява ли да следва различните посоки в битието си на музикант, както и кои свои награди цени най-много – отговорът на Борислава Танева:

Може би най-ценната ми награда като изпълнител е Гран при на Torneo Internazionale di Musica през 1998 г., където се явихме като дуо с Илия Чернаев. Сред 3800 участника във всички категории, ние получихме най-висок бал от гласуването на журито и публиката, бяхме абсолютни победители. Особено много държа на наградите, получени за композициите ми за деца. Мисля, че нещата, които съм писала за деца са най-ценни – клавирни пиеси, музика за куклен театър, песните ми, които група „Бонбон“ пее вече много години. За активна творческа дейност бях наградена от „Музикант на годината“, това е голяма чест за мен. През последните години се опитвам да обединявам различни хора около една и съща идея. Като педагог се стремя да осигурявам сцена на талантливите си студенти. Имам проекти, свързани със създаването на съвременна музика. Един от тях се нарича „Микрокосмос“ – концертна програма, в която изпълнявам 60 едноминутни (или приблизително с тази трайност) творби на свои колеги от цял свят. Има много голям интерес към него, вероятно заради кратките форми на пиесите. Те са своеобразни музикални sms-и, „моментални снимки“ от живота на авторите. „Микрокосмос“ беше представен в Люксембург, Женева, София и др. „Моя рожба“ е и асоциацията, базирана в Женева за българо-швейцарски културни отношения. Идеята е да се даде възможност на млади български музиканти да свирят в Швейцария, както и на швейцарските им връстници – у нас. Имаме добро сътрудничество с филхармонията в гр. Видин. Тази година за втори път у нас пристигат швейцарски студенти, за да свирят като солисти на този оркестър.

Сред каузите, които проф. Танева подкрепя от години, е популяризирането на българската композиторска школа по света.

Концертирам активно, но преди всичко в чужбина. Една от програмите ми съдържа само българска музика – около 15 произведения, представящи различни творчески генерации. Сред авторите са Панчо Владигеров, Марин Големинов, Димитър Ненов, Любомир Пипков, Георги Минчев, Юлия Ценова…Една от пиесите е на Александър Танев (моя баща), от Христо Йоцов изпълнявам една джаз пиеса. Когато ме поканят за концерт, предлагам 3-4 програми. Безкрайно съм щастлива, че най-често избират българската. Винаги говоря на концертите, обяснявам кой е авторът, как е създадена творбата, по какъв повод. След концерта остават хора, искат партитури, задават въпроси. С този проект искам да докажа, че всички процеси, в музикалната история по света от първите десетилетия на ХХ век до днес, са протичали и у нас. Тази програма съм свирила с успех в цяла Европа.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"По-близо" е най-новата песен на Ирина Флорин

Появила се на българската музикална сцена още в началото на 80-те години на ХХ век, през 90-те Ирина Флорин се превърна в една от емблемите на родния поп жанр. Най-новата ѝ песен, озаглавена "По-близо", отново разказва история за любовта. И, типично..

публикувано на 17.10.24 в 10:15

"Последното решение" – Любо Киров за изборите в любовта

Любо Киров ни представя най-новия сингъл от своя албум "Ново сърце". Това е рок експлозия, озаглавена "Последното решение". И тук по музиката Любо отново работи с китариста и музикален продуцент Ангел Дюлгеров, който е и автор на аранжимента , а по..

публикувано на 14.10.24 в 10:15
Кирил Маричков

Стотици китаристи изпълняват “Клетва” в памет на Кирил Маричков

Легендарната песен “Клетва” на починалия при инцидент на сцената вокалист на “Щурците” Кирил Маричков ще бъде изпълнена в негова памет от стотици китаристи в рамките на фестивала Sofia Guitar Fest. Отиде си “щурецът” Кирил Маричков..

публикувано на 13.10.24 в 09:42