През седмицата в Люксембург се проведе редовно заседание на министрите на външните работи на ЕС, в което участва и българският първи дипломат Даниел Митов. Една от основните теми на обсъждане бе миграционната криза и преодоляването на първопричините за миграцията. Като представител на страна-членка, която е на първа линия по пътя на миграционната вълна, Митов заяви, че е от ключово значение за ЕС да има всеобхватен и географски балансиран подход към миграцията. По думите му, нито един регион или маршрут не бива да остават извън внимание, ако се търси трайно решение на настоящата криза. Аргументите на външния ни министър са, че съществуват сериозни рискове за възобновяване на маршрута през Западните Балкани и откриване на нови миграционни пътища, тъй като турската страна не изпълнява задълженията си по Споразумението за реадмисия с ЕС. Той информира колегите си за отказа на турските власти да прилагат споразумението по отношение на граждани на трети страни, като подчерта, че въпросът засяга всички държави-членки, а не само тези на първа линия. Колко прав е бил министър Митов пролича пак през тази седмица, когато турският президент Ердоган размаха плашилото на евентуален референдум по въпроса дали да продължи преговорния процес по присъединяване към ЕС и в прав текст натякна, че ръководството на ЕС трябва да помисли какво ще прави, ако Турция отвори границите и бежанците тръгнат към Европа.
ЕС да помисли, а ние като страна-членка извън Шенген пазим външните граници и „първата линия” по шенгенски. През седмицата вътрешният министър Румяна Бъчварова прогнозира, че довършването на оградата по границата с Турция ще глътне още 5 милиона евро, като досега за съоръжението са отишли 50 милиона.
На фона на всичко това външният министър пък заяви, че състоянието по границата е спокойно и продължаваме сътрудничеството си с турските власти по темата, както и с другите ни съседи, но че той се надява скоро да започне да се изпълнява споразумението за реадмисия на бежанци с Турция. Това според турската страна било предмет на технически параметри, които турският кабинет трябвало да уточни. А дали падането на визите за турски граждани не е един такъв технически проблем? Тази ябълка /на раздора?/ обаче е в друга градина.
В четвъртък минималните температури ще бъдат между минус 14° и минус 8°. В София ще е около минус 12°. Денят ще е слънчев, но мразовит. Стойностите на термометъра в повечето места ще са отрицателни. Преди обяд, над Дунавската равнина ще има ниска..
С различни прояви из цяла България отбелязваме 152 години от гибелта на Апостола на българската свобода Васил Левски. Днес от 18.00 часа е възпоменателната церемония пред паметника на Апостола на свободата в София . Почит ще отдадат и държавният глава..
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40, ще се проведе в София между 24 и 25 февруари . Темата на софийското домакинство е "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж", а фокусът на българското..
В ерата на усилена дигитализация и навлизане на изкуствения интелект във всички сфери от живота ни, най-застрашени от изчезване са професиите на хората..
Тежка влакова катастрофа с влак на българската фирма ПИМК е станала край Крайова, Румъния. По първоначална информация при инцидента е загинал..
На специална церемония в румънското посолство в София, посланик Бръндуша Предеску връчи на маестро Найден Тодоров ордена "Културни заслуги" с ранг "Велик..