Във Франкфурт съжителстват хора от над 180 държави. Тяхното съвместно съществуване се дължи на взаимно уважение. Всеки има право да покаже какъв е, било то с публични изяви или с начина си на обличане. Събрани от всички краища на света, хората изграждат мултикултурността на града. Една от най-големите прояви, затвърждаващи това, е годишният Парад на културите. „Франкфурт е колоритен и това е добре!“ – твърдят организаторите на парада.
На 25 юни пъстрото, изпълнено с музика и танци, парадно шествие ще премине през центъра на Франкфурт под погледите на минувачи и посетители на града. На брега на река „Майн” е организиран пазар на културите, където около 80 павилиона ще предлагат кулинарни специалитети и ще показват различни занаяти от цял свят.
За първи път в историята на това международно събитие България ще бъде представена с щанд, на който ще бъдат показани традиционни български произведения на изкуството, информационни материали за страната ни, ще звучат български народни песни, ще има и забавления за деца. Организатор на българското участие на парада е българо-немската инициатива за култура, бизнес, образование и социални дейности ИМПУЛС. В началото организацията представлява малка група за народни танци, но с времето разширява дейността си. Сдружението обединява над 100 представители на българската общност в провинция Хесен, като неговите основни цели са образователно-културният обмен и задълбочаване на икономическите връзки между България и Германия. За парада на културите и българското участие ни разказва Соня Кръстева, член на управителния съвет на сдружение ИМПУЛС:
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..
Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..