Лазар Налбантов е един от младите представители на странджанската народна песен. Възхищава се и се учи от първите големите певци, запели тази мистична музика като Тома Янчев, Магда Пушкарова, Георги Павлов. Издирва автентични песни, за да ги запази. Преоткрива за себе си и публиката малко позабравените шедьоври от репертоара на своите предшественици. Той споделя, че за него българският фолклор е уникално творение, нещо, с което трябва истински да се гордеем. И да съхраняваме, разпространяваме и развиваме това богатство.
За себе се Лазар разказва:
Завършил съм паралелка с профил народно пеене в гимназията „Добри Чинтулов“, град Бургас. След това не продължих с музика, а се насочих към история в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Магистратурата ми е в специалността във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“. Историята и етнологията са свързани с фолклора и мисля ,че правилно съм се насочил. Образованието ми е много полезно днес в издирването на странджански песни. Непрекъснато пътувам из Странджа, срещам се с хора от различни възрасти. Откриват се все още такива неизвестни песни, дори вариации на по-стари, но във фолклора това е най-интересното нещо – да намериш как са се променяли и развивали мелодията, текстът.
Лазар Налбантов вече два пъти записва песни от Странджа в съпровод на Оркестъра за народна музика на БНР. Ето какво споделя за това свое музикално преживяване:
За мен най-голямото постижение на този етап от творческата ми кариера е работата и записите с ОНМ на БНР с диригент Димитър Христов. Каквото и да кажа за този състав ще е малко. Това са професионалисти, виртуози – всеки на своя инструмент, а събрани заедно буквално правят чудеса. Обработките на песните направи Ташо Барулов – прекрасен композитор, музикант, преподавател. С него успешно си партнираме, той е близо до странджанската музика. Оркестърът е класа, до която всеки изпълнител трябва да се докосне. Записите влизат във фонда на БНР, а това е най-важното – да оставим нещо след себе си. Една част от песните, записани сега, са автентични. Други са били в репертоара на странджански певци, които вече не са сред нас. Тези образци някак са останали в сянка и аз си позволих да ги възстановя, да им дам нов живот. Една от тях е „Заспала мамина Мила”, песен която Тома Янчев е изпълнил през 1960 г. на събора в Граматиково, регистрирана е за радиото, но е позабравена. Със съвременно звучене много добре се приема от слушателите.
Лазар сподели, че заедно с Ташо Барулов си е позволил намеса в песента „Киро вино купува”. В оригинал тя в размер 2/4. Добавеният дял в неравноделния размер 5/8 е направил песента още по-интересна.Рано сутрин момците и момите се събират на поляните, за да могат да играят със слънцето. "Смята се, че тогава слънцето играе, защото е най-дългото слънцестоене в годината" – това е най-важното, което трябва да знаем за Еньовден според осемгодишния..
Регионален етнографски музей в Пловдив отваря врати за XVІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти, съобщават организаторите от музея. Откриването е на Еньовден (24 юни), почитан в народната ни традиция като ден на билките и лечението..
Бре, откраднали Еленка, Eленка, мома хубава, та я извели, завели, на хайдушкото сборище. Най-малкото хайдутче, то на Еленка думаше: - Моме, Еленко, Еленко, не бой се, не страхувай се. Ний нема да те убием, убием, да те затрием. Най ще..