Владимир Величков е концертиращ кавалджия, участник в различни музикални формации, в наши и международни проекти. Отличаван е с призови награди от различни конкурси, осъществил е записи със световни знаменитости. Под пръстите му кавалът извайва неподозирани тембри и звучности, особено при импровизациите в различните музикални стилове и жанрове – етно, джаз, рок, класика и др.
На пръв прочит това е срещата ми със Стенли Джордан – един от най-добрите съвременни китаристи. Това е първият китарист, който е започнал да свири с две ръце, без да ползва перо по грифа на китарата. Гледах го по телевизията. Беше на участие в едно телевизионно шоу. Мой приятел от Пловдив ми звънна по телефона и каза: „Взимай кавала и идвай в еди коя си зала”. Отивам и в един момент виждам голямо стълпотворение от музиканти, но нито един от фолклорните, а само джазмени. Моят приятел ми каза: „Сега ще дойде Стенли Джордан и трябва да направите нещо заедно с него”. Нито аз знаех, че ще свиря с него, нито той знаеше. Така се случиха нещата, че се срещнахме на сцената. Получи се много интересно. После разговаряхме до сутринта. Получих от него покани за съвместни изяви. Почувствах се много щастлив.
Като преподавател по кавал в Пловдивския университет Владимир Величков е инициатор на уебинар на тема „Изкуството на кавала” – традиции и съвременност”, който се провежда за първи път в България и е в помощ на обучението на студенти чрез новите технологии.
За Владимир Величков не е чужда и т.нар. сватбарска музика.
Още като ученик започнах да се занимавам със сватбарска музика. Свирил съм с доста изявени музиканти от Северна България, а от Тракия – с Иво Папазов, Нешко Нешев, Осман Жеков. А след покана от Атанас Стоев, ръководителя на „Канарите”, започнах с тях. Имали сме месеци с повече от 20 ангажимента. Няма да забравя една хубава приказка на Атанас Стоев, след като ми даде два ката сценични дрехи: „От теб зависи дали два месеца, две години, или 20 години ще ги носиш. Ние сме те харесали, така че можеш да продължиш с „Канарите”. И аз продължавам и до днес.
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се състои тази вечер в Първо студио на БНР. “ Програмата е опит за реконструкция на творческите..
Деси Добрева не за първи път се обръща към една от вечните български песни. След като преди години в "Двама" певицата представи своя версия на "Вървят..