Наскоро „Имперски колеж Лондон” обобщи и публикува интересни данни за ръста на народите през последните сто години. Проучването е проведено от 800 изследователи, които разкриват, че холандците и латвийците са най-високите хора в света, но пък иранците и южнокорейците са увеличили ръста си съответно с 16,5 и 20,2 см за век, което е рекорд. На кое място са българите и защо се обръща внимание на това проучване, потърсихме отговор от проф. Иво Кременски, национален консултант към Лаборатория за геномна диагностика към Медицински университет – София:
Проф. Кременски сподели, че България още преди 35 години е имала Национална програма за профилактика на генетичните болести и в това отношение е сред първенците в Европа. В момента такава има само за някои елементи. Например с ресурс на Здравната каса се изследват всички новородени бебета за 3-те най-често лечими генетични заболявания. Осигурено е безплатното изследване на бременни жени за хромозомни аномалии, като синдром на Даун например. Тези тестове са с висока надеждност. Колкото до важността от изработването на такава действаща Национална програма за профилактика и диагностика на генетичните болести, на генетично предразположените и редки болести в България, той сподели:
Поради липса на програма, от 65-70 000 нуждаещи се бременни годишно се изследват едва 25 000. Това показва, че те не са достатъчно информирани за предоставяната услуга. България се нуждае от 5-6 лаборатории към университетските центрове, каквато е от няколко месеца и нашата, в които да се провеждат качествени и достъпни за всички генетични изследвания. В момента има над 30 лаборатории, които безконтролно извършват тези дейности. Когато се допусне грешка, последствията са изключително тежки. Изводът е, че българското здравеопазване спешно се нуждае от регулаторни мерки. Една от основните стъпки на прецизната медицина е информираността на хората, както и от изготвянето на централизиран национален генетичен регистър, достъпен за всеки, който има отношение към здравеопазването. Важно е да се знае, кои са болните, каква е генетичната характеристика на мутациите, какво ни очаква. Да има така нареченото електронно досие. През последните години у нас са открити нови 15 генетични болести и 350 нови мутации в болести като мускулни дистрофии и атрофии, средиземноморската бета-таласемия и др. – сподели проф. Кременски, видимо притеснен от ситуацията.
В "България днес" на 22 ноември говорим за това как се осъществява дейността на едно българско сдружение в Гърция, с какви задачи и отговорности е натоварено то и защо се занимава с българолюбивата си дейност. Наш..
През нощта от запад на изток ще премине бърз студен атмосферен фронт. В събота над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. Преди обед в Източна България ще има значителна облачност и в крайните източни райони все още ще превалява дъжд,..
Поредният пети опит на депутатите да си изберат председател не доведе до резултат. На гласуване бяха подложени четири кандидатури - на Наталия Киселова от "БСП-Обединена левица", Петър Петров от "Възраждане", Рая Назарян от ГЕРБ и Силви Кирилов от ИТН...
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет “Св. Климент Охридски” предостави за безплатно ползване чат..
Учредена днес партия "България може" излиза на българската политическа сцена с амбиция да даде алтернатива на избирателите, които не се чувстват..
През нощта ще бъде предимно ясно. Вятърът ще отслабне и в много райони ще стихне. Сутринта ще бъде студено с минимални температури между минус 7° и минус..