Ако потърсите информация за „Арт квартал“ в интернет, ще откриете стотици примери за такива из цял свят. Подобни квартали има в Лос Анджелис, Оклахома, Портланд, Лондон, Краков, Барселона… Там артистите имат свое пространство, където да създават и излагат творчеството си, а гражданите и туристите – място за незабравима разходка в артистична атмосфера и за среща с най-различни хора и техните таланти.
Примерите за въздействието на подобни квартали върху развитието на градовете са показателни. През последните години зачестяват идеите за обособяването на подобна действаща културна зона в София. Една от тях е пилотното издание на КвАРТал фестивал между 16-18 септември, в района на стария еврейски квартал в София. Той е разположен в периметъра между булевардите „Дондуков“, „Васил Левски“, „Сливница“ и „Мария Луиза“. Какво е онова, което го отличава от други градски фестивали, разговаряме с един от организаторите му Мартина Стефанова:
Идеята е чрез него да представим по-големия проект, за който работим, а именно – инициативата „КвАРТал”, която цели обособяването на културен такъв в София. Самият фестивал ще представи на хората от квартала и на прииждащите тук, неговия потенциал – малките пространства, уличките, къщите, архитектурно-историческите забележителности. Ще разкрие тези страни на квартала, които са забравени или загубени. Ще поставим акцент върху различните места в района – заведенията, киното, ателиетата,свързвайки ги в общ ансамбъл. Така ще помогнем на хората да усетят мястото, където живеят.
А ето и причината да изберат този квартал за сцена на фестивала:
След изследване на градската среда, установихме, че по-подходящо място за подобен арт и културен квартал в София няма. Всичко тук е събрано на едно място и е създадена почти готова среда. Другата ни цел е да обърнем публичното внимание към този архитектурен резерват и старите къщи, които все още са тук, тъй като една след друга си отиват. Това са сгради, които имат нужда от закрила, защото те създават облика на този стар център.
В рамките на три дни, КвАРТал фест ще ни предложи богата музикална програма, представления, лекции арт работилници и спортни центрове. Специална обиколка ще покаже сградите с интересна архитектура, както и имоти, които могат да се наемат за реализиране на различни бизнес и артистични проекти. Предвидени са също и специални гурме и бар обиколки с много изненади. Какво още не бива да пропускаме?
Ще има няколко изложби и турове, които ще разказват за миналото. Предвиждаме историческа и археологическа разходка. Всъщност това е старият еврейски квартал, който преди години е бил изключително поддържан и облагороден. След това много от хората заминават за Израел. Така кварталът и къщите остават изоставени в по-голямата си част. Именно затова в рамките на фестивала ще бъде отворена синагогата и музеят към нея. Там всеки един ще може да дойде и да чуе повече детайли за историята.
Според Мартина, нуждата от артистичен квартал е повече от видима, тъй като има много енергия и желание той да се създаде. Необходим е и в контекста на културното и социално-икономическото развитие на града.
Дали КвАРТал фест ще даде сериозен стимул за развитието на независимо артистично пространство в София, предстои да видим. Надяваме се, тъй като такива артистични практики, трансформиращи занемарените градски пространства, са шансът за съхраняване и рестартирането на градската култура в българската столица.
Снимки: Райна Тенева
Премиера на спектакъла „Историята на Вълковото семейство, или преселници“ по романа на Константин Петканов „Преселници", ще се състои тази вечер от 19,30 ч. в читалище „Славянска беседа 1880" (малката сцена на театър "Сълза и смях", ул. Георги С...
Той е художник, но и философ. Обича да разказва истории в цветове, но и да слуша такива в мелодии. Той е Румен Статков и само преди дни, на 17 октомври, представи най-новата си изложба озаглавена "Танц" в галерия "Нирвана" в София. "Това са картини,..
Радослав Спасов, или Славчо, както го наричаха колегите му, е оператор на едни от най-известните български филми: "Мера според мера", "Лачените обувки на незнайния воин", "Аватнаж", "Вилна зона", "Време разделно", "Служебно положение..
Мелитополският държавен педагогически институт "Богдан Хмелницки", заедно с Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", организира деветите..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По..