Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Денев празнува 65-годишнината си с голям концерт

Снимка: БУЛФОТО

Известен като изключително талантлив композитор, пианист и диригент, Любомир Денев подготвя голям авторски концерт. На 20 септември, в столичната зала „България“, той ще дирижира няколко свои оркестрови творби.

Биографията на Любомир Денев впечатлява първо със сериозното образование, което е получил. Музикалното училище в София завършва с ударни инструменти, в класа на големия педагог Добри Палиев. Като ученик свири във Филхармония „Пионер“ – младежки състав, ръководен днес от сина му. Негови учители по композиция са Цветан Цветанов и Парашкев Хаджиев, по дирижиране – Константин Илиев. Специализирал е и при световноизвестни имена. Музиката му е изпълнявана в редица страни на Европа, Мексико, Индия, Канада, Япония, САЩ, Китай, Египет и др. Компактдискове с негови произведения са издадени у нас, в Италия, в САЩ... Има награди от десетки наши и международни конкурси. Дирижирал е всички водещи български оркестри, но на 20 септември му предстои отдавна планирана „първа среща“:

Може да се каже, че това е голям празник за мен – казва той. – Навърших 65 години, а на тази достолепна възраст дойде и моят ред да застана за първи път пред Софийска филхармония като диригент. Благодарен съм, защото това е наистина прекрасна възможност. Може би съм малко ревнив като автор, обикновено искам да покажа как аз самият виждам произведението, а след това да оставя други колеги да го интерпретират. Ще открия програмата с Concerto Nostalgico („Носталгичен концерт“), който през 2009 г. получи награда на конкурса, провеждан от Камерен ансамбъл „Софийски солисти“. Тогава беше представен от този елитен състав, а сега ще прозвучи в изпълнение на щрайха от Софийска филхармония. Следващото произведение се нарича „Софийски нощи” и също има отличие – през 2013 г., на Международния конкурс за композиции в размер 7/8. Солистка е Мария Мартинова – много интересен музикант с успешна кариера в Западна Европа. Има усет към съвременната музика, към стилистиката на джаза. Силно се надявам, че и този път изпълнението ще е успешно и ще се хареса на публиката. Когато писах „Софийски нощи”, исках да създам нещо като български вариант на „Рапсодия в синьо” от Гершуин, който да изпълнява същата функция в оркестровия репертоар.

В авторския си концерт композиторът е включил и произведение, което за първи път ще прозвучи пред столичната публика.

Нарича се Рок симфония Queen's Hits  – пояснява той. – Преди време диригентът Найден Тодоров ми я поръча за репертоара на оркестъра на Русенска опера. Беше изпълнена в Русе и Пловдив. Представлява тричастен цикъл, в който съм „разположил“ 11 теми от музиката на Queen. Рок парчетата са разработени за симфоничен оркестър. За да съм верен на стилистиката, а и за да достигна до най-младата аудитория, включих в състава китара, бас китара, барабани. Солист на китарата е Васил Бележков. Той не само е китарист на група „Епизод“, но и композитор с много интересно творчество. Благодарение на него ще прозвучат оригинални сола на групата – за да има по-силна връзка с оригинала. Тези, които следят творчеството ми, знаят, че  се разпростирам в няколко жанра. Затова и целият концерт е изграден като кросоувър проект.

Вероятно е добре да припомним, че Любомир Денев е много известен и като джаз пианист. Освен със солови програми,  често е на сцената със своя „Любомир Денев квартет“, в дуо с различни изпълнители и т.н. Гостувал е на най-престижните европейски сцени. Автор е на първия български рок мюзикъл – „Утре в 10“,  в творческата му биография са записани още няколко произведения в същия жанр. Една от най-изпълняваните му оркестрови творби, влязла трайно в репертоара на редица състави, е „Бийтълс сита за пиано, детски хор и оркестър“. Любомир Денев е създал и десетки камерни творби, вокални произведения, детски песни, джаз композиции... Правя това, което ме вълнува, работя в жанровете, които ме привличат, не се страхувам да съчетавам различни стилове. Това съм аз... – казва артистът.



 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"На края на земята"

Малко преди ремикса на Фабрицио Паризи на песента "Двама", поставяща началото на цял техен съвместен проект, певицата Деси Добрева представи новата си авторска песен "На края на земята". Музиката и текстът са нейни, за аранжимента се обръща към Юлиян..

публикувано на 10.01.25 в 10:15

"Везна"

42-та песен от проекта "Пеещи артисти" е "Везна" в изпълнение на Атанас Пенев, познат като фронтмен на група Б.Т.Р.  Момчил Колев е написал музиката по стиховете на поета Калин Донков. Аранжиментът е на Калоян Колев. Васил Стефанов и Стефка..

публикувано на 03.01.25 в 10:15

"Ключът е Сол" отключва спомените за бащиния дом

Влизаме в новата година с много топлина, която ни дава песента "Ключът е Сол". Поетесата Джина Дундова е намерила вдъхновение за стиховете по време на гостуването си в Тетевенския балкан. Посветила ги е на композитора Димитър Гетов, който е автор на..

публикувано на 02.01.25 в 10:15