Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изгубената София – паралел между минало и настояще

БНР Новини
9
Кръстовището с паметника на Патриарх Евтимий, днес – едно от най-оживените места в столицата.
Снимка: dimitarstefanov.blogspot.bg

Като човек, прекарал целия си живот в София, понякога срещам трудности да я харесвам. Случвало ми се е да смятам, че надали някога пак бих я намерил за интересна. Но тя винаги открива начини да ми напомни, че я обичам с всичките й чаровни улички, заведения, театри, музеи, паркове... Това разказва Димитър Стефанов и продължава историята си за любимия град със серия невероятни колажи, които представляват съвременни снимки на София и стари фотографии от столицата, съчетани в едно. Проектът се казва „Изгубената София“, а вдъхновението за него идва от интереса на автора към уебсайта „Изгубената България“, чийто създател е Пейо Колев. Там са поместени безброй фотоси на хора, места и събития от България през изминалите векове. Точно от там Димитър взима архивните снимки на града и ги комбинира със заснетите от него съвременни фотографии. Ето какво още ни разказа авторът:

Виждал съм подобни компилации от фотографии, направени за Берлин, снимки по време на втората световна война, съчетани с такива от днешни дни, както и за Париж. Чудех се, защо все още няма направено нещо такова за София. Реших, че аз трябва да направя това за любимия град. Подбрах старите фотографии, които щях да използвам , и ги качих на телефона си, за да мога да се разположа по същия начин, докато снимам. Исках да намеря точния ъгъл. Самата обработка на снимките, слагането им една върху друга, беше удоволствие. Беше като един пъзел, който с години е чакал да бъде нареден. Не исках да слагам двете снимки една до друга, а да се сливат в едно, за да акцентирам върху приликите и разликите между миналото и настоящето.

Днешната улица „Граф Игнатиев”. В дъното в дясно се вижда джамията Коджа-дервиш Мехмед Паша, или Черната джамия, на чиито основи няколко години по-късно ще бъде изградена църквата „Св. Седмочисленици”.
Димитър разказва също, че хората са впечатлени от колажите, но са и доста изненадани, колко малко всъщност са се променили през годините местата, които откриват на снимките. „Изгубената София“ акцентира и върху още нещо:

Най-важното от цялата поредица е да оценим, че в града ни все още има много красиви сгради, но някои от тях вече имат нужда от спасяване, от реставрация. На мен не ми харесва, че сградите в центъра нямат еднакъв облик, за разлика от другите европейски градове. Първо виждаме най-старите сгради, до тях се нареждат постройки от времето на социализма, сега вече има и нови модерно-изглеждащи сгради и всичко това е слято на едно място.

Все по-рядко отделяме поглед от тротоара и се замисляме за заобикалящата ни среда. Може би от една страна нехайството, от друга егоизмът, ден след ден, малко по малко, рушат софийските сгради, а с тях и културното ни наследство. Естествено примера следват и всички останали селища в България. Замислете се за любимото си място във вашия град. Нима няма да е тъжно внуците ви да не могат да го видят никога?

Любимите места на Димитър Стефанов в София са ул. „Граф Игнатиев” и площад „Славейков”.

По много хубав начин там е запазен духът на стара София. Най-малко са новите сгради там и архитектурният стил е най-еднакъв. Харесва ми старата част на столицата – с усмивка завършва разказа си Димитър Стефанов.

Снимки: dimitarstefanov.blogspot.bg



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

доц. Наталия Киселова

Председателят на парламента очаква президента да не назначи главен прокурор

Най-важното е да се състави правителство, каза пред БНР председателят на парламента доц. Наталия Киселова. Ако има разговори за правителство, ще има и за другите органи, с изключение на Висшия съдебен съвет, защото мнозинството, което трябва да го..

публикувано на 21.12.24 в 16:07

ЕС не е установил нарушение на конкуренцията при сделката с „Боташ“

Генералната Дирекция "Конкуренция" на Евркомисията уведоми "Булгаргаз“ и "Булгартрансгаз“, че делото за споразуменията, сключени между българските компании и турската енергийна компания "Боташ“ е приключено и не са установено нарушения по конкуренцията...

публикувано на 21.12.24 в 15:21

Според ИПИ няма да има апокалипсис ако не бъде приет бюджета за 2025 г.

Държавата ще продължи да функционира нормално и без парламентът да гласува държавния бюджет, сочианализ на Института за пазарна икономика (ИПИ) наречен “Без бюджет за 2025 и без удължителен закон: какво следва?“. От ИПИ смятат, че противно на..

публикувано на 21.12.24 в 13:48