Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще спре ли скоро часовникът на лихвите по АЕЦ „Белене“?

Снимка: архив

В четвъртък тази седмица министърът на енергетиката Теменужка Петкова отлетя за Москва, за да се срещне с представители на ръководството на руската държавна корпорация за атомна енергия "Росатом", която, като собственик на "Атомстройекспорт", през юни осъди Националната електрическа компания (НЕК) за 620 млн. евро заради изработено оборудване за проекта АЕЦ "Белене" преди неговото спиране.

Накратко, резултатът от това посещение е, че българската и руската страна създават съвместна работна група, която да разгледа възможните варианти по проекта "Белене" след решението на международния арбитраж в Женева. И точно тук са нюансите. Според Министерството на енергетиката тепърва предстои експертите да търсят изгодно решение и за двете страни в максимално кратки срокове. Според първия зам.-генерален директор на „Росатом“ Кирил Комаров обаче компанията е готова да обсъди с българските си партньори възможните варианти за разрешаване на ситуацията в съответствие с интересите на двете страни, но само в контекста на необходимостта от максимално бързо погасяване на дълга от българска страна до края на годината.

Това виждане на руската страна обаче изключва най-лелеяния за българите вариант за съвместно споразумение за продажба на оборудването на друга държава. А министър Петкова освен това е обяснила на Комаров, че страната ни е в ежедневна комуникация с представители на Еврокомисията заради одобряването на държавната помощ за НЕК под формата на безлихвен заем. Тази бюрокрация ще трае поне два месеца. А всеки ден тече неустойка от 167 хил. евро. Това пък е болката на вицепремиера Томислав Дончев, който обясни, че най-важното е да се спре часовникът на лихвите, които за година биха натрупали нови 61 млн. евро задължение. По думите на Дончев, държавата ще търси вариант за изграждане на АЕЦ "Белене" чрез приватизационна процедура. Според него от руска страна има одобрение за намерението. Може би, но пак първо трябва да си платим натрупаните междувременно вече близо 630 млн. евро. Така го виждат руснаците. А не както ние предлагаме първо 400 млн. до края на годината, пък останалите разсрочено на два пъти догодина. Така че часовникът на лихвите тиктака неумолимо. Дано в Брюксел да го чуват!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Доц. Росен Калпачки

България е сред страните с най-много жертви на инсулти в ЕС

В България умиращите от инсулт са четири пъти повече, в сравнение с останалите държави в ЕС, сочи доклад на Европейската комисия от 2021г. През 2023 г. в страната ни са регистрирани 45 хиляди пациенти с инсулт, от които над 5500 са починали..

публикувано на 27.06.24 в 19:58

България беше представена на изложение за висше образование в Япония

Български висши училища се включиха в проведеното в Япония Изложение за висше образование в ЕС, което се проведе на 15 и 16 юни 2024 г. в Токио и Киото. Сред образователните институции от 20 държави-членки на ЕС бяха Медицинският университет в..

публикувано на 27.06.24 в 17:35

Няма изтичане на радиоактивна вода от АЕЦ "Козлодуй" в Дунав след инцидент

След инцидент при спирането на блок 6 на АЕЦ "Козлодуй" за ремонт няма облъчване на персонала, няма изтичане на радиоактивна вода в река Дунав, има временно отстранени оператори от централата. Това обобщи при изслушване в парламента служебният..

публикувано на 27.06.24 в 16:10