Тези от нас, които са гледали популярния американски филм „Матрицата“, поне за секунда са се замислили какво ли би било да са на мястото на главния герой. Той живее в свят, изграден от единици и нули, и е подвластен на изкуствен интелект. Европейската седмица на програмирането (15-23 септември) ни предлага да изберем „червеното хапче“ и да се потопим във виртуалното пространство. Тази година в цяла България бяха организирани около 50 събития, свързани с повишаването на дигиталната култура на населението. Макар нещата да изглеждат бързи и лесни, когато гледаме как някой друг ги създава, за повечето от нас би било трудно да направим интерактивна карта, да програмираме приложения и да създадем интернет страница. Тази година в София седмицата на програмирането се постара да ни научи как да се справим с тези задачи, а експерти от сферата ни демонстрираха какви технологии стоят зад една уеб базирана игра и как да използваме „отворени данни” в интернет пространството. Обучението беше напълно безплатно. Инициативата е организирана от Асоциацията за развитие на София в партньорство със Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции, НПО Линкс, „Империя онлайн” и „Заслушай се”. Светлана Ломова, директор на Асоциация за развитие на София, коментира:
Като за начало интересът на обществото не е толкова голям, но всяко начало е трудно и бавно. Радвам се обаче, че хората, които дойдоха днес, не бяха само младежи, а присъстваха и много хора на средна възраст и над нея. Тези знания и умения не са само за младите хора, както сме свикнали да вярваме. София е първата община в България, която стартира процеса за „отваряне на данни” миналата година. Вече има „отворени” сериозен брой от различни тематични сегменти.
Още по-интересна и също полезна инициатива, която се провежда в рамките на Европейската седмица на програмирането, е специално разработеният курс за подготовка в областта на роботиката. Благодарение на него български учители имат възможност да научат повече за програмирането и дигитализацията, а след това да предадат тези умения на своите ученици. Курсът „Роботика с LEGO Mindstorms” е създаден за ученици от всякакви възрасти и за техните родители. След края на курса, младежите ще могат сами да създават роботи и да ги програмират. С масовото използване на компютри от децата у дома, училищните часове по Информатика и информационни технологии със сигурност не са нещо толкова вълнуващо, както беше преди години. Инициативата има потенциал да внесе доза вълнение и иновации в училищната програма, а защо не да даде идеи и насоки на децата за тяхното бъдещо развитие.
Регионалната инспекция по околната среда и водите – София сигнализира сектор "Престъпления против дивата природа" към Главната дирекция "Национална полиция" за намерените над хиляда мъртви птици край Копривщица. Институцията, на чиято територия е..
На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките на Руско-турската война (1877-1878 г.) започват на 25 декември 1877 г. На 3 януари 1878 г...
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите на столицата ще могат да се насладят на характерните маски и костюми и древната традиция на..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
След Йордановден и Ивановден дойде ред и на Бабинден у нас! За една от най-вдъхновяващите професии- акушерството и първата среща с новия живот, за..