Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите станаха остро чувствителни към репатрирането на турци

Снимка: AA photo/HurriyetЦяла седмица обществото в България се вълнува от репатрирането на седем турски граждани, смятани за привърженици на опозиционния проповедник Фетуллах Гюлен. Дали от недоумение защо, след като САЩ отказват да предадат проповедника на Анкара, България й предава негови привърженици, или пък от загриженост за съдбата на екстрадираните след връщането им на режим, от който са избягали, българинът следи внимателно всяка подробност от случая с нагласа да критикува собствените си власти. Медиите разкриха, че преди екстрадирането на седмината гюленисти тихомълком на Турция са били предадени други двама опозиционери, преследвани във връзка с публикации за корупция в правителството. Възникнаха и асоциации със скандал около избягалия от родината си по политически причини турски бизнесмен Абдуллах Бююк, екстрадиран преди два месеца въпреки становището на съда, че искането за предаването му е политически мотивирано и има за цел политическа репресия. Казусът не само излезе от собствените си рамки, но и се политизира, ставайки повод за конфронтации в предизборната борба. Кандидатът за президент Румен Радев, подкрепян от БСП, допусна някаква зависимост на българските власти от режима на Ердоган, кандидатът на управляващата ГЕРБ Цецка Цачева репликира, че националният интерес и интересите на държавата са по-важни от защитата на отделни права, а това разгневи кандидат президента на десния Реформаторски блок Трайчо Трайков, според който това схващане на Цачева е недостойно и обидно за българите.

И по отношение на казуса Бююк, и по отношение на казуса със седмината екстрадирани тази седмица, защитниците на човешките права и националният омбудсман Мая Манолова отстояха еднозначно, че българските власти са действали в нарушение на конституцията и международното законодателство. И в единия, и в другия случай, омбудсманът проведе срещи с дирекция „Миграция” и МВР заради нарушаване на права при извеждането на чужденци от страната.

До момента така и няма категорична яснота дали изведените от България турски граждани са имали възможност да поискат убежище и закрила. Омбудсманът настоява да бъде уведомяван за всяко принудително извеждане на чужденци от България. Премиерът Борисов признава, че във връзка с бежанците му е много трудно да балансира в името на държавния интерес и призовава да се сложи край на внушенията от хора, които не разбират тези неща, а обществото да се довери на решенията и действията на службите. При всичката тази бъркотия хората остават в неведение каква ще е съдбата на турските граждани, които България върна на Турция и спазени ли са били техните човешки права.


Още от категорията

Четири области все още са обхванати от пожари

Седем пожара горят в горски територии в областите Пловдив, Хасково, Кюстендил и Ямбол, съобщиха от Агенцията по горите. В община Хисаря набират доброволци за огнената стихия в селата Михилци и Иван Вазово. Макар че обстановката е много динамична,..

публикувано на 14.07.24 в 10:06

Ретро парад на автомобили в Кърджали

Автомобили и мотопеди с колекционерска стойност ще бъдат изложени днес в Кърджали в рамките на откриващия се Ретро авто парад. Ретро парадът е част от инициативата на община Кърджали “Дни на приятелството” и по традиция ще завърши с дефиле на..

публикувано на 14.07.24 в 07:00

40 градуса максимална температура

В неделя ще бъде слънчево и горещо. Ще духа слаб, в източните райони до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 35° и 40°, в София – около 36°. В планините ще бъде слънчево, следобед с купеста облачност. Ще духа..

публикувано на 13.07.24 в 18:30