Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Атомно затопляне" между Русия и България, а Брюксел?

БНР Новини
С подписаното споразумение за окончателното приключване на решението по отношение на арбитража за АЕЦ „Белене” от министър Теменужка Петкова и първия зам.-генерален директор на „Росатом“ Кирил Комаров спорът между страните бе решен.
Снимка: БГНЕС

Миналата седмица две събития предизвикаха истинско "атомно затопляне" в иначе доста охладнелите напоследък търговско-икономически и политически отношения между Русия и България. Атомно, защото и двете събития се отнасят до българската атомна енергетика, която всъщност е изцяло руска. Първо беше подписан договор за удължаване живота с 30 години на единия от двата реактора на единствената българската атомна електроцентрала на в Козлодуй. Той е руско производство и сега ще се модернизира пак от руснаци със съдействието на французи. По всяка вероятност сходно споразумение с консорциума Русатом-ЕДФ ще бъде подписано и за удължаване живота и на другия реактор в Козлодуй. Засега не е известно колко ще струва реставрацията на остарелите мощности, знае се само, че те дават най-евтиния ток в България и осигуряват 33 на сто от потреблението. Всички се поздравиха и всички останаха доволни.

Същите положителни емоции предизвика и другото събитие ден по-късно – решаването на спора между руската "Атомстройекспорт" и българската Национална електрическа компания(НЕК). Преди десетина години НЕК беше решила да възобнови един проект от 80-те години на миналия век за строителството на втора българската атомна централа пак на Дунав до Белене и поръча на руснаците два реактора. Впоследствие парламентът наложи вето на проекта, който обаче беше вече доста напреднал както по отношение на българската инфраструктура, така и на руското техническо оборудване. Руснаците си свършиха работата, произведоха двата реактора и си поискаха парите. Да, обаче България нито имаше пари да ги плати, нито имаше нужда от тези реактори. Международен арбитражен съд през юни осъди България да плати над 600 млн. евро на руснаците плюс лихви за всеки ден просрочване. Тази седмица всичко се уреди – българите обещаха да платят до средата на декември, руснаците се отказаха от 50 млн. евро лихви и даже се съгласиха да държат на склад машините, докато българската страна реши какво да прави с тях. Сега се чака Брюксел да каже дали държавата може да даде назаем 600 млн. евро на Националната електрическа компания без да я обвини в неправомерна държавна помощ и да я санкционира. Българите са оптимисти и даже намекват, че по-скоро ще платят глоба на Брюксел, отколкото да се откажат от изгодната сделка с Москва. Трудно се излиза от орбитата на руснаците.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Във Вашингтон премиерът заяви, че България е надежден съюзник в НАТО

В разговор с президента Джо Байдън по време на отбелязването на 75-ата годишнина на НАТО служебният премиер Димитър Главчев заяви, че България е лоялен и надежден съюзник. От своя страна Байдън високо оцени ролята на България в Източния фланг на Алианса,..

публикувано на 10.07.24 в 08:20

В Хераклея Синтика пътуваща изложба привлича вниманието към изчезващи видове

Пътуващата изложбата "Следи от изчезване“ представя изработени от биоматериали отливки на стъпки на застрашени животни в Родопите, които пресъздават действителните им форми и естествените им местообитания, предаде БТА. Експозицията ще гостува в античен..

публикувано на 10.07.24 в 08:10

Основният ремонт на Дунав мост при Русе вече е в ход

От 10 юли започва основният ремонт на Дунав мост при Русе, съобщава Агенция "Пътна инфраструктура". Строителните работи ще се извършват ежедневно през светлата част от денонощието, по 10-12 часа на ден, според спецификата на изпълняваните дейности, като..

публикувано на 10.07.24 в 07:30