Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Древноримското културно наследство през погледа на новите технологии

БНР Новини

Замисляли ли сте се как най-детайлно можем да съхраним историческите богатства на страната ни? Живеем в ерата на дигиталното и новите технологии ни дават все повече възможности. Наскоро в Регионалния исторически музей - Русе бяха представени досегашните резултати от реализирането на проекта „Интерактивна визуализация на древноримското културно наследство в трансграничния регион между България и Румъния”- ARCHIVE. Тойе финансиран от Европейския фонд за регионално развитие в направление „Европейско териториално сътрудничество”. Главен изпълнител на проекта е Русенският университет „Ангел Кънчев” в партньорство с Регионалния исторически музей в Русе и Музея на националната история и археология в Констанца, Румъния.

Снимка

Как точно ще бъде реализирано начинанието и каква е техниката, която ще оформи 3D визуализацията на римските крепости? Разказва  доц. Пламен Захариев, координатор към Русенския университет за ARCHIVE.

Идеята на този проект е да се създаде една нова модерна и интерактивна среда с помощта на информационните технологии за визуализация на древноримските крепости . Това ще бъде извършено посредством съвременни методи за дигитализация. Обектите ще бъдат заснети с цифрови фотоапарати и видео камери, сходни с използваните в кинопродукциите на Холивуд. Цялата тази информация ще бъде дигитализирана и ще се създадат триизмерни модели. В рамките на проекта е предвидено закупуване на дронове, които да заснемат обектите от въздуха. Така ще се извърши реконструкция по методите на фотограметрията и всички крепости ще бъдат разпечатани цветно чрез 3D принтери. Тези реални модели ще бъдат изложени под формата на експозиции в музеите в Русе и Констанца. За най-интересните обекти от румънска и българска страна може да направим виртуални разходки в самите крепости и панорамни снимки, подобни на това, което правят и Google в музеите по света.

Снимка

А каква е историческата значимост на проекта и кои ще са крепостите, които ще бъдат пресъздадени в 3D? Става въпрос за едно по-различно отношение към римското наследство и то с фокус при Дунав, където всъщност в античността се е намирала границата на римската империя. Самият проект предвижда проучване на крепостите покрай реката, но не толкова от археологическо естество, а по-скоро каква е била тяхната историческа значимост в миналото и сега от гледна точка за развитие на туризма.


Интересно е какво се прави в момента, тъй като римляните са оставили след себе си многобройни крепости, градове и светилища. Ето какво ни разказа проф. Николай Ненов, директор на Регионалния исторически музей в Русе:

Някои от българските са доста известни, като Нове в Свищов - изключително важен военен лагер с болница. Тази година бе разкрита и една вила с добре запазена инсталация за отопление на баните и външен басейн. Наблизо е и римският град Димум при Белене. Част  от тази крепост е под водата, но е доста важно да се покаже в какъв стадий е проучването, тъй като тя все още не е разкрита напълно. На изток след Свищов най-близката крепост е Ятрус. Тя се намира точно на устието на река Янтра, оттам и нейното име. Проучвана е над 40 години. Екипи от Германия и България са разкрили строителни площадки и постройки на щаба на армията. Следващата крепост, която е включена в проекта, е Сексагинта Приста край Русе, представляваща разкрит музей. Съвсем наблизо е Тримамиум - една местност край село Мечка. Не можем да не споменем и Дуросторум при Силистра, един от големите древноримски градове, където са сечени монети и издигани разкошни базилики в християнския период. И като контрапункт на всички тези градове е Абритус при Разград. В неговия облик видимо присъства Римската империя“.

Снимка

Независимо в какъв стадий на проучване и съхранение е всеки един от тези римски градове, целта на проекта е да се открият важни културно- исторически и туристически точки покрай Дунав. За съжаление, доста от пътищата, които водят до избраните обекти, не са в добро състояние и достъпът до тези места е изключително труден. Не можем да не обърнем внимание на факта, че тези римски крепости са част от общоевропейската култура. Цялата днешна европейска цивилизация се гради на древноримската и древногръцката култура. Не трябва да забравяме, че и ние сме част от нея.

Снимки: thesite.bg и uni-ruse.bg



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Икона на Св. Варвара

Почитаме света Варвара, празникът е известен и като Женска коледа

Днес Българската православна църква почита света великомъченица Варвара – девойка от знатен род, посечена заради християнската си вяра в началото на IV век. От Варвара до Никулден – обичаи, ритуали и обредни храни Денят е наричан и Женска..

публикувано на 04.12.24 в 06:05

Честваме св. Андрей Първозвани, смятан за покровител на древните българи

На 30 ноември православната ни църква почита паметта на св. ап. Андрей. Той е брат на свети първовърховен апостол Петър и се нарича Първозвани, понеже пръв от апостолите бил повикан да тръгне след Спасителя. От ранни години презирал суетата на..

публикувано на 30.11.24 в 05:30

Елегията за Западните покрайнини отзвучава като реквием

Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в Първата световна война (1914-1918). Историците определят документа като "поредната национална..

публикувано на 27.11.24 в 08:25