Наскоро в литературния клуб „Перото“ бе представено рядко библиографско издание: книга на двама автори, всеки от които изтъкнат представител на своето изкуство. Това са поетесата Ива Николова, която познаваме като журналист и преводач, и живописецът Владимир Пенев. Тяхната творческа среща е на страниците на квадратна книга с 12 поетични вдъхновения и точно толкова пастелни рисунки на художника, специално сътворени по стиховете на Николова. Издателство „Персей“ и художникът Стефан Чучурлиев са „виновните” за филигранното оформление на книгата."12 квадрата" вече получи ласкава критика от писателя Владимир Зарев, който представи изданието.
Ива Николова е завършила поезия в Литературния институт „Максим Горки“ в Москва. Наглед приказливата и смела журналистка е твърде лаконична, когато става дума за нейната поезия. Ето какво споделя тя:
Аз пиша. Това ми е професията. Мрачен човек съм, саможив и свързвам поезията с тъгата от това, че си жив. Това, което пиша, е пълно противоречие на това, което хората познават у мен. Преводач съм. Превела съм над 300 книги. Това е едно от нещата, за които мога да говоря дълго и много. За поезията не говоря. Тя е съкровена. Виновникът за всичко е Владимир Пенев и неговото вълшебно изкуство.
Художникът Владимир Пенев е единствен син на големия български поет Пеньо Пенев. Има над 30 самостоятелни изложби в България и в страни като Германия, Англия, Португалия, Испания, Италия, Холандия, Швейцария, Австрия, Франция. Неговите картини са определяни като поезия в живописта. За симбиозата с Ива Николова Пенев говори с емоционален патос и размаха на четката си, но с думи:
По-лесно ми е да кажа какво не е тази книга: това не е стихосбирка. Не е поетичен алманах . Не е песнопойка. Това, което аз съм нарисувал, не са илюстрации. Картини са. 12 квадрата, 12 картини, 12 стихотворения. Срещата ни с Ива Николова е плод на случайността. Направи ми впечатление поезията й с остро подострен молив. С нея говорехме много какво е поезията, какво е дума, кога думата става стих, кога стихът става поезия и т. н. Почти на шега й казах: „Дай ми няколко стихотворения. Аз ще ти ги нарисувам. Стиховете ми харесаха. Те са вербална, живописна поезия. Изкушението беше огромно и така направих картини към тези стихотворения. Този албум е наш общ. Освен масовия тираж на изданието, към него има 12 библиофилски екземпляра, които са подписани от нас двамата. Вътре се съдържа и едно стихотворение, саморъчно написано от Ива Николова, както и една моя пастелна рисунка. Всяка една картина е правена по конкретното стихотворение. Тя не разказва и не подпомага приемането на поезията, а е моят прочит на същата.
Снимки: sbj-bg.eu
Повече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо лице. Петото издание на кинофестивала "ОКО" дава тази възможност от 8 до 15 ноември, като за първи..
Националното живописно триенале с тема “Мостове” събира 84 съвременни творци, които ще покажат 106 творби в Художествената галерия “Христо Цокев” в Габрово. Тазгодишната тема на изложбата – “Мостове”, включва два аспекта, пояснява д-р Нели..
Книгата "Ататюрк. История на идеи" от М. Шюкрю Ханиоглу ще бъде представена тази вечер от 18.00 ч. в аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Книгата на М. Шукрю Ханиоглу за Мустафа Кемал Ататюрк не е просто поредната биография на..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш..
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София...