Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Силви Вартан отново в България

БНР Новини
Снимка: БТА

Световноизвестната френска певица и киноактриса с българско-унгарски корени Силви Вартан отново гостува у нас, за да представи поредната си книга „Мама“. Тя има зад гърба си 40 милиона продадени албума, 1300 песни, 2000 корици на списания, шест филма, хиляди музикални спектакли в цял свят, както и две автобиографични книги. Първата – „Между сянката и светлината”, разказва за детството й. Едва седемгодишна тя напуска България с родителите си, а десет години по-късно записва първата си песен в Париж… Разказва също за любовта си с Джони Холидей и за безценната й връзка между София и Париж – Дарина, едно българско дете, което осиновяват със съпруга й Тони Скоти, известен американски продуцент и мениджър. Във втория биографичен роман – „Дума по дума”, издаден през 2014 г., Силви разказва, как една девойка от скромно семейство на имигранти може да направи кариера, сливайки се с културната среда на страна като Франция. Тази борбена и чувствителна жена разкрива душата си пред своите фенове. Същата година през месец април с грандиозен концерт в зала 1 на НДК в София тя представи на българските си почитатели албума „Силви в Нешвил”. Основаната от нея през 1993 г. асоциация „Силви Вартан за България” и до днес подпомага активно множество инициативи в сферата на детското здравеопазване в България. Ето какво разказа Силви Вартан на премиерата на новата си книга „Мама“:

Искам да ви споделя, че винаги с голямо вълнение се завръщам в България. Най-крехките, най-нежните ми спомени са оттук. Благодаря на издателство „Колибри“, че преведе толкова добре две от книгите ми и направи достъпен разказа за моята майка, която беше стожерът на нашето семейство. Тя се казва Илона и е родена в Унгария. Когато през 1990 г. за първи път след нашето изгнание се върнах в България, я помолих да ме придружи, но тя не пожела, защото щеше да бъде много мъчително за нея да се завърне в страната, която толкова много обичаше. Аз също изживях много мъчителни мигове, много плаках… След толкова години видях къщата, където бях израснала, хората с които беше свързано моето детство, този първи престой в България остана незабравим.

„Мама…“ е книга, написана с много любов и с дълбока признателност към жената, с която Силви Вартан е имала особено силна връзка. „Няма на света нищо по-мощно, по-силно от любовта на една майка. Това е себеотрицание, съвършена любов. Връзката ми с моята майка беше спойка, нещо незаличимо, заложено вътре в нас, споделя Силви и още:

Имах късмет да израсна в едно изключително сплотено семейство. По-късно, когато самата аз имах деца, осъзнах каква огромна роля е изиграла майка ми в моя живот. Тя беше изключителна жена, щедра, благородна, елегантна, много смела и никога в никакъв момент не прояви слабост. Цял живот е работила за нас, но никога не показа умора. Достойнството за нея беше отличителна черта. Нейната любов за нас беше всичко.

Говорейки за семейството си, Силви се връща към своето детство в България. Разказва за специалната връзка с дядо си по бащина линия, за дните, прекарани в с. Тотлебен, за чувството, че този красив живот ще продължи вечно. „Често ми се случва, когато имам трудни моменти, да се завръщам в градината на дядо“ – казва още тя. Спомня си също, че на България дължи и призванието си на актриса. През далечната 1950 г., когато бях на 6 години, играх във филм на Дако Даковски по романа на Иван Вазов „Под игото”. Снимките бяха в Копривщица. Ролята ми беше незначителна. С парите, които спечелих, мама ми купи кафяви обувки с връзки. С тях стигнах до Париж…

Чрез книгата си „ Мама…” Силви Вартан отправя послание към своите деца да познават корените си, да обичат и уважават родителите си, както и по-възрастните хора, да израснат с любов.

А за нас Силви Вартан си остава грандамата на френската музика, покорила милиони почитатели по света с неоспорим талант, елегантно сценично присъствие и благородство на духа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Проф. Красимир Станчев

Проф. Красимир Станчев: С езика човек може да си служи за всякакви цели – от най-миролюбиви до обявяването на война

" Гаснещият огън често пъти се разгаря отново благодарение на няколко оцелели въгленчета." С тези топли думи професорът по славянска филология Красимир Станчев вдъхва надежда, че изтляващият интерес към българската азбука, българския език и..

публикувано на 09.07.24 в 10:40

Отдаваме почит на патриарха на българската литература Иван Вазов

Националният литературен музей отбелязва 174 години от рождението на Иван Вазов. Честването преминава и под знака на кръглата годишнина от първото самостоятелно българско издание на романа "Под игото“, публикуван през 1894 г. от издателство "Т. Ф...

публикувано на 09.07.24 в 09:15

"Земята на розите" – филм за надеждата, че можем да сме по-добри и приемащи хората с увреждания

Данни от преброяването на населението у нас, проведено през 2021 година, сочат, че в страната живеят 654 547 лица, които имат призната трайно намалена работоспособност или степен на увреждане. От тях 22 248 са деца, а 632 299 са лицата на възраст 16 и..

публикувано на 09.07.24 в 07:05