В Бургас тази седмица заседаваха ръководители на граничните служби и брегови охрани на България, Румъния, Русия, Турция, Украйна и Грузия. Форумът е сполучлив регионален модел за споделяне на отговорност и съвместна дейност в противодействието на трансграничната организирана престъпност и международния тероризъм в акваторията на Черно море.
На заседанието в Бургас тази седмица България пое от Русия ротационното председателството на Форума, и ще го упражнява в продължение на една година. Опит в тези функции страната вече има, защото ще ги изпълнява за четвърти път. Но новите си отговорности в региона тя поема в момент на сложна международна ситуация, свързана с преориентиране на миграционните потоци, които заради действеното им противостоене по суша търсят обходни маршрути по море. Трябва да се отбележи, че към момента няма индикации за засилен миграционен натиск към България по море, Черноморската акватория е под непрекъснат мониторинг и през цялата минала година няма случаи на нелегална миграция в нея. Но освен предимство, това е и предизвикателство към граничните служби и бреговите охрани в региона да не допуснат такива случаи и в бъдеще. Основна тежест в сътрудничеството с граничните и брегови охрани в региона по време на българското председателство ще падне върху Черноморския граничен координационен и информационен център в Бургас, който напоследък придоби международен авторитет. Специализираното сътрудничество ще се развива и обогатява също със станалите вече традиционни съвместни учения „Черноморски ястреб”. Но българското председателство съвпада и със старта на новоучредената Европейска гранична и брегова охрана, призвана да пази външните граници на ЕС. В близките месеци вероятно ще сме свидетели на сътрудничество на Форума на черноморските гранични служби с тази структура, а това без съмнение ще обогати тяхната дейност. Като едновременен член на форума и участник в новосъздадената европейска служба, върху България ще се паднат допълнителни отговорности в това отношение.
Най-разпространените в България имена през 2024 година са били Георги (140 818) и Мария (100 651). След тях се нареждат Иван и Иванка, а после - Димитър и Елена, показват данните на НСИ. При новородените през изминалата година най-популярно за..
В първия ни брой за 2025 г. слушайте: Новогодишно наричане от Бесарабия – за обичая „Поле-поле“ разказва етнографът Галина Манолова; За предизвикателството да издаваш български вестник зад граница и посланията, които той отправя –..
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите ни отново доказаха, че умеят да вдъхновяват и да предизвикват национална гордост. Затова спортът..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...
И тази година по традиция стотици смелчаци от Калофер и цялата страна ще се впуснат на 6 януари - Богоявление, в мъжко хоро в ледените води на река Тунджа...
На 6 януари Българската православна църква отбелязва Богоявление. Според Библията, на този ден Йоан Кръстител покръстил Исус Христос в река Йордан...