Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Онлайн регистър ни представя паметниците на столицата

БНР Новини

Около 2000 са паметниците, скулптурите и барелефите, посветени на бележити личности и събития в столицата. Покрай някои минаваме всеки ден и ги познаваме отлично, за други обаче дори не подозираме. Доскоро информацията за тяхната история и символика бе разпиляна и трудно откриваема, но вече е достъпна на едно място на адрес http://www.registersofia.bg. Проектът се реализира от Столичната община в сътрудничество с Регионалния исторически музей-София. До момента в регистъра са въведени над 200 обекта от всички райони на столицата, които са част от градската памет, а базата данни непрекъснато се допълва. Повече за целите му ще научим от столичния заместник-кмет по култура и образование Тодор Чобанов:

СнимкаГрадската памет включва не само самите улици, техните наименования, площади, но и много важния въпрос за нашите паметници. Обекти, които носят в себе си историческа памет и ни напомнят за знакови събития и личности, места и художествени елементи, които имат своето значение за колективната памет на София. Съгласно промените в наредбата за именуване и преименуване на общински обекти, задачата да изготви единен регистър на целия обем паметници и художествени елементи беше дадена на нашия Регионален исторически музей. Целта на регистъра е да дава достъпна информация за тях - къде се намират, какво представляват, техният статут и автор. Обемът на работата е много голям. Преди около 1 година в архива на музея се съдържаше информация за около 500 обекта, но с обхващането на т.нар художествени елементи, този брой ще бъде надхвърлен многократно.

Липсата на подобен регистър до момента се дължи на много фактори, сред които включването и на художествени и декоративни елементи, които са част от градската среда. Също така някои паметници и плочи са поставени по неясен повод, а авторът им е неизвестен. Такъв пример е скулптура на глава на български хан, за която не се знае нищо, поставена пред кооперация в квартал "Лозенец". 

От музея се надяват доброволци и стажанти да им помогнат за по-бързото събиране на нужната информация за авторите на паметниците. Граждани, които имат снимки и знаят историята на определен паметник, също могат да ги предоставят. Засега сайтът е достъпен на български език, но когато бъдат събрани достатъчно данни за обектите, се предвижда да получи и версия на английски.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Най-новите археологически открития в Урвич съживяват легендите за цар Ясен

По пътя София - Самоков срещу течението на р. Искър, край големия живописен завой между бившите села Кокаляне и Пасарел при Дяволския мост е ридът Среднобърдие. Там р. Ведена се влива в Искъра и се събират планините Лозен и Плана, а над тях се..

публикувано на 19.07.24 в 10:15

Археологически открития край Ловеч недвусмислено разкриват корените на европейската цивилизация по българските земи

Недалеч от Ловеч, между селата Дойренци и Дренов, при изграждането на бъдещото трасе на автомагистрала "Хемус" е разкрито ямно светилище на седем хиляди години, оградено с обреден ров. Проучването му започва преди две години със сондажи и след..

публикувано на 16.07.24 в 13:20

Над 300 изследователи на Библията се събират на международна конференция в София

Софийският университет "Св. Климент Охридски" ще посрещне над 300 учени от цял свят на традиционната международна конференция на Европейската асоциация за библейски изследвания . Форумът ще се проведе от 15 до 18 юли в Ректората на университета и..

публикувано на 14.07.24 в 10:40