Неочакваното решение на реформаторите да приемат връчения им от президента мандат за съставяне на правителство предизвика всеобща изненада. Основанията за такава са сериозни и навеждат на размисъл докъде могат да стигнат обратите в българския политически живот. Объркано от ставащото, обществото очаква с нетърпение да разбере какво означава „ясно изразено парламентарно мнозинство за съставяне на ново правителство при този парламент“, обявено вчера от ГЕРБ след консултациите им с Реформаторския блок и Патриотичния фронт.
През последния месец двете най-големи сили – ГЕРБ и БСП, отказаха на президента да съставят правителство с аргумента, че при този парламент не може да има ново такова. Когато от Патриотичния фронт изразяваха готовност да направят те правителство, Реформаторският блок смяташе това за „разумно“, имайки предвид съставяне на програмен или експертен кабинет. След като президентът реши да не им възложи мандат, патриотите се обидиха, че това станало под натиск отвън, а сега изглеждат склонни да подкрепят съставянето на правителство от сила, срещу която възражения отвън очевидно няма. Различия имаше и по отношение на задачите, които подобно правителство би трябвало да си постави, но тъй като програмата на задаващия се кабинет тепърва ще се договаря, за тяхното преодоляване е още рано да се говори. Рано е да се говори и за състава на евентуалното правителство, защото според носителите на мандата за неговото формиране премиерът и министрите ще се определят в зависимост от програмата. Към момента се знае, че премиерът на евентуалното правителство би бил от Реформаторския блок, а ГЕРБ са склонни да участват в него със свои министри.
Новото парламентарно мнозинство може и да е още неясно, но в лявото политическо пространство има ясна категорична позиция против него. Лидерът на социалистите Корнелия Нинова заяви категорично, че няма вариант те да подкрепят ново правителство на РБ и ГЕРБ, защото то би било катастрофа за България. Според социалистите, в досегашното управление са били същите политически партии, а на българите просто се предлагат същите управляващи да имат разменени роли.
Ясно е също, че решението на Реформаторския блок да приеме мандата за съставяне на правителство разцепва тази парламентарна коалиция. Заради него Демократи за силна България изключиха от редиците си досегашния министър на здравеопазването Петър Москов и декларираха недвусмислена подкрепа за новия политически проект на Христо Иванов, поставящ си задача да се бори срещу корупцията, като още на следващите избори обедини около тази кауза и други политически сили.
Така, по парадоксален начин, решението за съставяне на правителство при този парламент не премахва и не намалява неизвестните за близкото политическо бъдеще в България, а генерира още повече догадки. Развръзката е въпрос на кратко време, може би дори на часове, но според някои може и да се забави.Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на юбилея на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..
Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..