В началото на декември на гарата в село Хитрино близо до Шумен дерайлира товарен влак с цистерни с пропилен и последва експлозия, която разруши всичко в близост. Загинаха 7 души, 29 бяха ранени и 26 къщи бяха напълно разрушени. Властите и цяла България реагираха мигновено, организираха и проведоха невиждана досега в страната по мащабите и бързината си спасителна операция. Страната показа, че когато трябва, може да бъде солидарна и сплотена.
След като директната заплаха от нови експлозии на повредените цистерни, дерайлирали на гарата, беше отстранена и евакуираните от селото негови 800 жители се завърнаха в домовете си или в това, което беше останало от тях, на преден план излезе въпросът за възстановяване на разрушенията и за осигуряването на приемливи условия за живот на току-що останалите без покрив над главата си. Правителството експресно отпуснаха 5 млн. евро. Отвсякъде започнаха да пристигат помощи, храна, облекла, строителни материали и... пари. Много пари и от много места, дори от недотам проспериращи фирми, не много заможни общини и обикновени граждани. Най-щедър и с най-големи възможности се оказа Европейският съюз, който спешно отпусна 10 млн. евро за възраждането на полуразрушеното село. Благотворителната кампания на Българския червен кръст се оказа повече от успешна и за двайсетина дни от дарения беше събран над 1 млн. евро. А бизнесът в лицето на Строителната камара предложи да построи безплатно 20 нови къщи за най-пострадалите. Общо досега за преодоляване на последствията от жп катастрофата в село Хитрино бяха събрани над 16 млн. евро. Какво може да се направи с тези пари, ще стигнат ли, ще помогнат ли на наистина най-силно пострадалите, няма ли опасност тази внушителна за едно средно българско село сума да привлече вниманието и апетитите на хора без съвест и скрупули, за които най-важното е не човешкото отношение, а парите, независимо по какъв начин те са придобити?
България често е определяна като една от най-корумпираните страни в Европа. Редица факти говорят, че това не е вярно и корупция има навсякъде по света, но имидж трудно се гради и още по-трудно се коригира и възстановява. Ясно е, че корупция има и в България и че случаят с огромните помощи за Хитрино дава възможности за злоупотреби, отклоняване на средства, присвояване на материални и финансови блага, нечестни и уговорени сделки, манипулации с цените и т.н. Всички участващи в спасяването на Хитрино много добре осъзнават това и се опитват да вземат най-ефикасните възможни мерки за пресичането на евентуални подобни опити. На правителствено равнище има специално създадена с участието на независими граждани и организации междуведомствена комисия, която ще координира и регулира възстановителните работи. На равнище община в Хитрино също има обществен съвет, но той едва ли има необходимата квалификация, компетенции и възможности да надзирава всички мерки. Червеният кръст е като че ли в най-добри позиции от гледна точка на опит, способност за бързи реакции и авторитет.
Иначе събраните дарени пари в помощ на Хитрино са повече от достатъчно за възстановяване на щетите. По-голямата част от селото не е понесла значителни щети в резултат на експлозията, тук и там има счупени прозорци, но къщите са си на място и здрави. Най-големи поражения има около жп гарата, вкл. сградата на общината и на полицейското управление, разбити са и настилките на няколко улици, има повреди в системите за електроснабдяване и водоснабдяване. Така или иначе, за пострадалите жители на Хитрино предстои трудна зима, защото по-сериозните възстановителни и строителни работи ще може да започнат едва когато времето се позатопли.
Като спасителен център за диви животни и през тази година Столичният Зоопарк приюти сърни, пострадали от катастрофи, щъркели, които не могат да летят и дори нилски крокодил. Сред настанените животни са и конфискувани ценни екзотични птици..
Заради военни конфликти, през 2024 г. четири хиляди деца от Сирия, Афганистан и Мароко са потърсили закрила в България . Данните са от доклад на УНИЦЕФ , според който 2024 година e "една от най-пагубните за децата в условия на конфликти" в цялата..
В неделя, над повечето райони в Западна и Централна България облачността значително ще се разкъса и намалее и ще бъде предимно слънчево и почти тихо. В сутрешните часове на места в равнините и низините ще има намалена видимост и на отделни места..
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския..
В последния петък на 2024-а година "България днес" фокусира вниманието към Балканите..