Всеки от нас има своите мечти и надежда, че в живота си ще успее да сбъдне поне няколко от тях. Трудностите, през които минаваме на път към целта, са най-различни, но са един незаменим и ценен опит, който си струва да придобием, макар често това да става по трудния начин. Единственото, от което се нуждаем, е амбиция и непримиримост. Ще ви срещнем с нашия сънародник в Дания Стоян Янков, който мечтае да бъде банкер на Уолстрийт, но избира да се посвети на киното. Въпреки че е финансист по образование, киното го завладява още от ученик. Как започва всичко?
Аз се занимавах с актьорски курсове още от гимназията, а след това започнах да правя видеа като хоби с колегите ми от едно актьорско студио. Малко по малко осъзнах, че това е една страст, която искам да следвам. Докато учех, си прекарвах цялото свободно време в това да правя видеа, филми, да ходя на различни семинари, да се срещам с продуценти и режисьори.
Страстта не го напуска вече 10 години, а днес може да се похвали със собствен фестивал за късометражно кино, който има своите пет успешни издания до момента. Ето какво ни разказа той за него:
Казва се Aarhus Shortfilm challenge и всъщност е едно седемдневно предизвикателство, в което хора, които се занимават с кино и видеопродукции от цял свят, могат да се включат и участват. Те получават две теми, както и откъс от диалог, който трябва да интерпретират в свое четири или петминутно филмче и да го предадат в рамките на седем дни. Последните едно-две издания имахме около 1000 участници от цял свят. Хората получават своята обратна връзка, запознават се помежду си. Създава се някаква общност от хора, които искат да си помагат и да се развиват в креативната област.
През последните няколко години освен с работа по филмите, ежедневието на Стоян е заето и с множество семинари и тренинги, с които преоткрива и променя себе си. Според него всеки от нас може да промени себе си, ако има хора, които да му покажат правилния път и начин да го стори. Това обаче трябва да се случи от рано. Затова и децата са център на една от идеите му – създаване на центрове за личностно развитие, които да им помогнат да открият себе си и да разкрият потенциала си. Стоян казва, че е най-щастлив, когато успее да вдъхнови хората и им даде практически съвети как да променят живота и бизнеса си към по-добро. Ако се замислим, много малко са тези, които са напълно удовлетворени от това, което са постигнали в живота си. Всеки в даден момент има нужда да се погледне отстрани и да поиска съвет или помощ от някого, ако не знае как да продължи напред.
Стоян съветва всички, които се колебаят дали да опитат късмета си в чужбина, да го сторят, но да бъдат готови да се изправят пред много трудности в чуждата страна. Трябва да знаят обаче, че винаги имат избор и дори да не успеят да се адаптират и издържат далеч от родината, могат да се върнат при семействата и приятелите си у нас. В това няма нищо лошо или срамно. Важен е опитът, който придобиваме зад граница, независимо какъв е той, както и никога да не спираме да вярваме в своите възможности.
От днес до вторник през страната ни ще се придвижват първите военни автоколони за участие в учението Steadfast Dart 2025 на НАТО на територията на Румъния. Предвижда се в продължение на три месеца алиансът да разположи 10 хил. военни на източния си..
Програма на Столичната община, наречена "По-голям брат/сестра", ще осигурява подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата в центрове за настаняване от семеен тип, съобщиха от общинската администрация. " С малко внимание и грижа можем да променим..
Химикалката, пожарогасителят, холограмата и езикът за програмиране Бейсик са изобретения, създадени в Унгария. Този малко известен факт разкрива интерактивната изложба Made in Hungary ("Направено в Унгария"). Тя е предназначена за ученици на възраст..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е..
Първият български аватар е жена. Казва се Ахинора. Името ѝ означава могъщ господар и според легендата така се е казвала жената на основателя на..
България се преклони пред жертвите на "Кървавата Коледа" в Македония през 1945 г., когато хиляди македонски българи са избити от режима на югославския..