Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли решение проблемът със замърсения въздух в българските градове

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

В първите дни на 2017 година беше регистрирано силно замърсяване на въздуха в цяла България. В София фините прахови частици превишиха нормите до пет пъти. Засегнати бяха също Шумен, Пловдив, Благоевград Перник и др. Емилия Стойнева, началник отдел „Мониторинг на въздуха, шума и радиологичен мониторинг“ към Изпълнителна агенция по околна среда, коментира:

Основни причини за замърсяване с фини прахови частици са отоплението на твърди горива през зимния сезон, емисиите от автомобилния и от обществения транспорт, лошите климатични условия като ниски температури и безветрие. В момента по данни на Изпълнителна агенция по околна среда са регистрирани превишения в 15 населени места, като с най-високи концентрации за средно денонощната норма са регистрирани в Пловдив – 3,15 пъти и в Бургас – 2,4 пъти. Чувствителни групи от населението са хората с белодробни заболявания и астма. От началото на годината досега, най-високи концентрации бяха измерени на 2 януари в София, Шумен, Благоевград, Горна Оряховица и Перник. Бяха измерени между 3 и 5 пъти над нормата за фини прахови частици. Нормата е 50 микрограма за кубичен метър и стойностите се осредняват от 0 до 24 часа за денонощие. Трябва да обърнем внимание, че София се намира в котловина, където при неблагоприятни климатични условия като безветрие и ниски температури се задържат атмосферните замърсители и се натрупват в приземния слой.

За настоящия проблем и възможните решения разговаряме с Борис Бонев от неправителствената гражданска организация „Спаси София“:

Според Световната здравна организация фините прахови частици са изключително опасни за здравето на човек. Водят до деменция, сърдечни проблеми, проблеми с белия дроб, онкологични заболявания. По данни на Министерство на здравеопазването, средната смъртност в следствие на замърсяването на въздуха е около 55 души на 100 хил. В София между 800 и 900 души годишно умират, заради мръсния въздух. Как можем да се предпазим? Някои от мерките, които могат да бъдат въведени, са безплатен градски транспорт в дните с пиково замърсяване, движение на четни и нечетни номера на автомобилите, премахване на някои паркоместа, създаване на повече пешеходни зони, промяна на градската среда така, че тя да бъде по-атрактивна за пешеходци и велосипедисти. Общината може да промени начина, по който формира своите местни данъци и такси. В момента, много по-екологичните нови коли, плащат 2,8 пъти по-висок данък от старите. Изключително важно е общината да осъзнае проблема, да не гаси пожара, след като той вече е бил запален, а превантивно да взима мерки за намаляване на трафика, за приоритизация на градския транспорт. Столична община не показва заинтересованост по този проблем, докато не стане твърде късно. Статистиката показва, че въпреки строителството на метрото и разширението на метромрежата, пътниците в градския транспорт намаляват. Причините са, че градският транспорт все още е нередовен, линиите не са оптимизирани. Трябва да има повече бус ленти и трамвайни ограничители, да се въведе интегрираната билетна система, за да не се налага при всяко прекачване човек да си купува нов билет. Шоковото увеличение от 60% на цената на билета, отказа значителен брой хора да използват градския транспорт. За някои придвижването с личен автомобил е дори по-евтино. Подобни промени биха „ударили джоба“ на българина, но ако бъдат направени интелигентно няма да е шокиращо и непоносимо. Има нещо по-важно - здравето няма цена. Животът ни няма цена. По данни на министерство на здравеопазването, всяко трето дете в София страда от някаква форма на астма. В крайна сметка е много по-важно децата да са здрави, отколкото дали някой ще плати 10 или 20 лв. повече годишен данък за автомобила си. Общината трябва да види кои са приоритетите й.

Столична община се въздържа да коментира темата. Надежда за модернизация на градския транспорт дава по-екологичния електробус, който тръгва в столицата тестово от 15 януари. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

БЧК оказва подкрепа на пострадалите от пожарите

В засегнатите от пожарите населени места екипи на БЧК оказват подкрепа на пострадалите, предаде БТА. Доброволци и служители на БЧК-Ямбол са в с. Воден, където подпомагат дейностите на специализираните екипи на РД "Пожарна безопасност и защита на..

публикувано на 18.07.24 в 16:27
 Мин. Ивайло Иванов

Пострадалите при пожарите ще получат еднократни държавни помощи за щетите

Агенцията за социално подпомагане създаде възможно най-бързо организация за оказване на подкрепа на семействата, пострадали при пожарите в страната, съобщи пресцентърът на ведомството. Социалните работници приемат на място заявления за отпускане на..

публикувано на 18.07.24 в 14:29
Милен Митев

Всяка минута поне 110 000 души слушат програмите на БНР

С три гласа "за" и два "против" членовете на Съвета за електронни медии приеха отчета на генералния директор на БНР Милен Митев за дейността на медията в периода октомври 2023 - април 2024 г. Против гласуваха Пролет Велкова и Симона Велева. Митев..

публикувано на 18.07.24 в 13:32