Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Смяната на властта не спира инвеститорския интерес на Китай към България

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Броени дни преди правителство в оставка да си отидe, три големи китайски компании заявиха в София на среща с премиера Бойко Борисов сериозни инвестиционни намерения в България. Световният онлайн търговец Alibaba Group възнамерява да създаде логистичен център, GS-Solar Company – завод за производство на соларни панели, а GoldPoly Group да изкупува български тютюн. Пазарните ниши, които китайските инвеститори виждат в България, са от висок интерес и за самата страна. Евентуалният логистичен център на Alibaba Group например би предлагал на международните пазари български стоки и храни, а изкупуването на продукцията на националните производители на тютюн е болезнена за България тема от много години насам. Взаимен интерес има и в сферата на стратегическите инвестиции. Преди по-малко от месец Индустриалната търговска банка на Китай изяви готовност да финансира проекта за АЕЦ „Белене” при пазарните условия, поставяни от българска страна, а именно – без финансово ангажиране на държавата, без държавни гаранции и без дългосрочни договори за изкупуване на ток. Инвестиционни намерения китайска страна има не само към АЕЦ „Белене”, а и към изграждането на нови ядрени мощности в АЕЦ „Козлодуй”. Такъв интерес през декември м.г. бе изявен от китайската Държавна енергийна инвестиционна компания.

Очевидно е, че смяната на властта в България не спира инвестиционните намерения от страна на Китай и това е обяснимо. Усилията за взаимно сътрудничество и търговски обмен датират от години и се основават на общ интерес. Китай разглежда България като важно предмостие към големия европейски пазар, а България още от 2014 г. води политика за засилване на търговско-икономическите си връзки на Изток. Напоследък важна рамка за осъществяването на взаимните интереси е инициативата 16+1 за сътрудничество на Китай със страните от Централна и Източна Европа. Някои твърдят, че България се е присъединила към тази инициатива с много желания и досега не е получила отказ на нито едно от тях. Сега обаче въпросът не е взаимните интереси да се откриват, а да се реализират.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Лошото време си отива, на юг ще има локални кратки валежи

В четвъртък , 4 юли, над страната ще има разкъсана облачност. След обяд над Рило-Родопската област се очакват краткотрайни валежи с гръмотевици. Минималните температури ще са между 15 и 23°, в София 15°. Максималните ще са от 25 до 30°, в..

публикувано на 03.07.24 в 19:35

Климатичните промени носят по-големи разходи и риск от бедност за много българи

Населението на България, и най-вече хората с нисък социално-икономически статус, са сред най-уязвимите групи в ЕС по отношение на промените в климата. Причините за това са няколко. Страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в ЕС –..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Оранжев код за опасни валежи в 7 области от Централна България в сряда

В сряда , 3 юли, от полунощ валежите и опасността от градушки ще се пренасят от запад към Централна и в Югозападна България. След обяд от югозапад облачността ще се разкъсва и ще намалява до слънчево. Минималните температури ще са между 14 и 23°,..

публикувано на 02.07.24 в 19:35