Едно от най-очакваните и красиви събития в живота ни е раждането на нашите наследници. Усмивките и звънките им гласове ни пленяват и бързо забравяме онези хора, с чиято помощ децата ни са поели първата си глътка въздух – акушерките и гинеколозите. Те отбелязват 21 януари като свой официален празник от 1951 година, но откъде води началото си той? От Египет, където в древността била издадена заповед да бъдат избивани всички новородени момчета. Въпреки това акушерките отказвали да я спазват и израждали децата. Затова народът ги почитал и им благодарял, че са спасили родовете им.
По повод Деня на родилната помощ, ви срещаме с Националния консултант по акушерство и гинекология професор Виктор Златков. В интервюто си за „Радио България“ той отговори, какъв е реалният брой на ражданията през изминалата година:
Съществена разлика спрямо предходната година в броя на родените деца няма. Майчин дом продължава да бъде лидер. През миналата година са се родили 4066 деца, спрямо 3971 за предходната година. Като цяло, независимо от коментарите в медиите, че има намаление на раждаемостта, това не отговаря на истината. Разликата спрямо предходната година за цялата страна е 600-700 новородени, което е нормална разлика. Ако миналата година са се родили 61764, тази година регистрацията показва 61100. Трябва да имаме предвид, че в доста болници има закъснели регистрации поради отпуски, грипна епидемия. Второто е, че голяма част от родените в чужбина, които се записват като българчета, идват към края на февруари или началото на март да получат своя ЕСГРАОН и да бъдат регистрирани. Най-общо можем да кажем, че родените деца са горе-долу същата бройка като миналата година.
Колкото до феномена деца да раждат деца, към който обществото е особено чувствително, той също има своето обяснение:
По отношение на това, доколко младостта е негативен фактор, мога да кажа, че това не е явление, което е от днес. То е съществувало винаги. За моят близо 40 годишен стаж, най-младата ми родилка е на 11 години, а най-възрастната на 48 години. Това се е случило в годините преди 10 ноември. Този феномен не е някакво изключение в момента. Безспорно обществото сега е по-чувствително, информацията достига по-бързо до хората. Феноменът има няколко измерения. Едно от тях е свързано с етническите и характерните особености на дадена група от хора, за които знаем, че ранните бракове или съжителства не са чак такова изключение. За България имаме предвид преди всичко ромската общност, но като цяло в доста по-южни страни, това не е изключение. Във всички случаи съществуват и нежелани бременности, които са се случили поради непознаване на контрацепцията и на трето място са някои по-патриархални семейства, където желанието да се превъзмогнат забраните, води до грешки, които понякога са фатални от гледна точка на реализацията на подобна бременност в семейство, което няма готовност да отгледа това дете. Би трябвало този проблем да се гледа съвкупно, но ние не можем да подкрепяме един такъв феномен, защото детския организъм не е подготвен.
В подобни раждания няма нищо лошо, стига родителите да могат да осигурят нормални условия, в които детето им да расте щастливо, спокойно и обичано. Децата не бива да бъдат гледани единствено като източник на социални помощи. Те са щастие, но и сериозна отговорност. Помислете за своето и тяхното бъдеще, а днес освен да благодарите на акушерите за радостта, с която са ви дарили, ги и прегърнете, защото отбелязваме Международния ден на прегръдката.
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия четвъртък на ноември се посреща първото младо вино божоле. Традицията вече близо 20 години се..
Министерският съвет одобри проект на споразумение за дарителство между Световната здравна организация и България за предоставяне на доброволна вноска в подкрепа на дейността на организацията в Ивицата Газа в размер на 100 хил. евро. Финансирането ще..
За четвърта година Forbes събира на една сцена умовете зад най-значимите иновации в българската индустрия. По време на събитието, което ще се проведе в Центъра за съвременни изкуства "Топлоцентрала" в София, ще бъдат обявени и победителите във Forbes..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..