С официална церемония днес в София новоизбраният президент на България встъпва в длъжност. Държавен глава на страната за първи път става не политик, а военен от кариерата. Завършва математическа гимназия, а после Висшето военновъздушно училище в Долна Митрополия и ескадрилен офицерски курс „Максуел” в САЩ. Пилотира не само руски изтребители МиГ-15, МиГ-17, МиГ-21 и МиГ-29, но и натовски машини като F-15, F-16, F-18, Eurofighter, Gripen. За висшите нива на военната кариера подготовка получава като курсант на Командно-щабна академия – ВА – „Г. С. Раковски” и на Военновъздушния колеж „Максуел“ в САЩ. Пътя от младши пилот през 1987 г. до командир на българските ВВС през 2014 г. той извървява, заемайки множество командни длъжности. Рапорт за оттегляне от военната кариера подаде през 2016 г., за да участва в президентските избори като кандидат на инициативен комитет, подкрепен от БСП.
Заради подкрепата му от социалистите някои допуснаха, че Радев ще води проруска политика, но самият той определя тези предположения като резултат от безпочвени страхове, че България може да излезе от Европейския съюз и НАТО, и уверява, че е „генерал от НАТО и през целия си живот е работил за това България да бъде силен и активен член на алианса".
Някои изразяват и опасения, че новият президент няма достатъчно политически опит, за да се справи със сложната национална и международна конюнктура, но други определят липсата на такъв опит не като недостатък, а като шанс националните интереси да получат по-добра защита, отколкото досега им осигуряваха президенти, избирани между представители на политическото статукво.
Без съмнение, на президентските избори Румен Радев получи широка обществена подкрепа не само от ляво, но и от целия спектър на политическия живот. Дали новият държавен глава ще оправдае тази подкрепа, или ще предизвика разочарование, ще покажат конкретните му стъпки.
Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на юбилея на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..
Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..