Научих се да бъда сама, научих се да работя “в изолация“ и да се чувствам добре в този процес – така Виктория Василенко определя най-ценното, което е получила през 2016-а. През отминалата година младата пианистка продължи обучението си в авторитетен колеж, спечели престижна награда, направи записи за БНР, изнесе концерти у нас и по света. Получила образованието си при известни педагози в България и Испания, тя винаги е имала солидната подкрепа на семейството си – Ася и Александър Василенко, уважавани пианисти и педагози.
Конкурсът „Джордже Енеску“ се провежда в „Атенеума“ – една изключително красива зала, с прекрасна акустика и атмосфера – разказва Виктория. – Там се провежда също и ежегодният фестивал „Енеску“. Едноименният конкурс е веднъж на две години и съвпада по време с фестивала. Както знаем, това е едно от най-престижните музикални състезания от години насам. Последното издание беше за пиано, виолончело, цигулка и композиция. Авторитетно жури оценяваше нашите изпълнения, а конкуренцията беше много силна. Провежда се в четири тура, като след всеки отпадат половината кандидати. Когато започна, бяхме 35, а аз бях единствената жена, която стигна до полуфинала. Това е най-големият международен успех в моята биография досега. След тази победа ме очакват много хубави събития – концерти и различни ангажименти. Освен първата награда спечелих и специалната награда на оркестъра и диригента Джон Акселрод, която ще ми донесе няколко концерта в Севиля, с Кралския оркестър на Севиля.
От есента на 2016 г. Виктория Василенко учи в Белгия – ето и още подробности:
Близо до Брюксел – във Ватерло, се намира музикален колеж, носещ името на кралица Елизабет (Queen Elisabeth Music Chapel), в който бях приета през май 2016 г. Този колеж не само предоставя страхотни условия за подготовка. Може да се каже, че в някаква степен това е специална музикална агенция, тъй като ръководството на колежа постоянно организира концерти на своите възпитаници в Белгия, Германия, Франция. За мен това е нещо съвсем ново и съм развълнувана изключително много. През последната година се срещнах с интересни личности, работих с големи педагози и се запознах с нови хора. Мисля, че се промених и като човек, и като музикант. Най-ценният урок, който получих, е, че трябва да се приспособявям бързо към всяка ситуация. Научих се да бъда сама, да работя „в изолация“. Рано или късно на всеки му се налага да преживее същото – да работи сам и да развива собствената си преценка за това какво би искал да направи като музикант и какво всъщност прави. Беше наистина голямо предизвикателство. Надявам се да съм научила този урок.
След победата в Румъния, Виктория взе участие в международния фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“ в Плевен, където изпълни Концерт за пиано и оркестър в ре минор, BWV 1052 от Й. С. Бах, заедно с Камерен ансамбъл „Софийски солисти“, диригент – Пламен Джуров. Същото произведение, но със СО на БНР и маестро Джуров, тя записа за фонда на нашата медия.
42-та песен от проекта "Пеещи артисти" е "Везна" в изпълнение на Атанас Пенев, познат като фронтмен на група Б.Т.Р. Момчил Колев е написал музиката по стиховете на поета Калин Донков. Аранжиментът е на Калоян Колев. Васил Стефанов и Стефка..
Влизаме в новата година с много топлина, която ни дава песента "Ключът е Сол". Поетесата Джина Дундова е намерила вдъхновение за стиховете по време на гостуването си в Тетевенския балкан. Посветила ги е на композитора Димитър Гетов, който е автор на..
Както всяко ново начало и 2025 година настъпва с надежда и вяра в по-добрите дни, с наричания за мир, щастие и любов. Приповдигнато настроение и усмивки завладяха България на прага й, а в първия ден от Голям Сечко, както е известен в българската..