След като през ноември м.г. партията „Демократи за силна България” окончателно се оттегли от десния Реформаторски блок, в четвъртък нейният лидер Радан Кънев, неотдавнашният кандидат за президент Трайчо Трайков и част от Гражданския съвет на Реформаторския блок, както и други „съмишленици на българската десница”, сред които един депутат от партия ГЕРБ, обявиха създаването на надпартийна платформа, наречена „Нова република”. Учредяването на платформата е въпрос на дни и тя ще бъде отворена за присъединяване на други формации, граждански организации и личности.
Преди още да е учредена, „Нова република” отправи покана за общо явяване на предсрочните избори към учредилата се на 7 януари партия на бившият правосъден министър в кабинета „Борисов 2” Христо Иванов – „Да, България”. Основание за поканата на „Нова република“ към „Да, България!” е общата им кауза за реформиране на съдебната система, както и желанието за ясна алтернатива на управлението и промяна.
„Да, България!“ също е отворена за съюзи с други формации, но реагира предпазливо на поканата. Първо лидерът й Христо Иванов каза, че преди да се произнесе дали обединение за изборите е възможно, иска да види крайния състав на „Нова република“. По-късно обаче Националният съвет на „Да, България!” взе решение тя да се яви сама на предсрочните парламентарни избори и вече в новия парламент да работи за създаване на широк антикорупционен блок.
Инициаторите на „Нова република” категорично изключват съвместно явяване на изборите с формации, подписали новото коалиционно споразумение на Реформаторския блок заради тяхната склонност към компромиси с ГЕРБ. Така в навечерието на предсрочните избори в дясното политическо пространство на страната фактически се очертават три дясно ориентирани формации – довчерашните коалиционни партньори ГЕРБ и Реформаторският блок, приключили преждевременно своя управленски мандат, и претендиращата да бъде тяхна алтернатива „Нова република“. Последни социологически проучвания прогнозират за ГЕРБ подкрепа между 32,2%, и 32,6%, а за Реформаторски блок около 3,7%. На този етап формация около Демократи за силна България, каквото е задаващата се „Нова република“, би била подкрепена от само 1,4%, но колкото и невероятна да изглежда нейната амбиция да стане дясна алтернатива, тя не е лишена от основания. Тестове на изследователския център „Тренд“ за хипотетичния потенциал на една нова партия показват, че такава може да привлече около 20 на сто от избирателите. Шансовете за успех на изборите и на дясната „Нова република“, и на партия „Да, България!“, която пък се определя като „нито дясна, нито лява“ и в момента се ползва с подкрепа от 2,8%, са основно в този сегмент на електората. Христо Иванов не се съмнява, че и и двете нови формации са в състояние да влязат в парламента самостоятелно, но дали това е така, ще се види в края на март.
В предаването на 21 февруари говорим за Международния ден на майчиния език. Поглеждаме към темата за опазването на езиковото и културното многообразие от два различни ъгъла – имигрантите в България и българите в чужбина. Мечтата на три поколения..
В събота , 22 февруари, ще остане студено. Ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността, средна и висока. Преди обяд на места в равнините ще има мъгла. Ще духа слаб източен, в Източна България до умерен северен вятър...
За трета поредна година расте броят на младите лекари, които искат да останат в България след завършването си. Това показват резултатите от анкета сред 224 български абсолвенти от Випуск 2024 на Медицинския факултет към Медицински университет-София. 74,3%..
На 21 февруари се отбелязва Международният ден на майчиния език, вписан в календара на Организацията на обединените нации за образование, наука и..
В брой 39 на предаването слушайте: За България и Венсан Дюпюи, или как един французин решава да стане учител у нас - среща с дългогодишния..
Втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки обявиха обществени организации за 20 февруари, след като отчетоха успех на първата такава..