След като преди десетина дни служебното правителство освободи 14 областни управители заради лоша оценка за работата им, тази седмица то смени още седем такива под претекст, че възнамерявали да участват в предсрочните избори. В петък пък служебният премиер Огнян Герджиков представи обобщени резултати от ревизията, направена от кабинета му за наследството от правителството на Бойко Борисов. В половината министерства са били открити нагласени обществени поръчки, като най-много нередности е имало в министерствата на отбраната, на здравеопазването, на земеделието и на икономиката. Премиерът направи уговорка, че само за 14 дни дълбочинен анализ не може да се направи и прегледът ще продължи, но преди още той да е приключил, от редиците на бившите управляващи постъпиха гневни реакции. Бившият министър на отбраната Николай Ненчев заподозря, че ревизията във военното министерство е предизборен ход, целящ да го компрометира като политически лидер и вероятен кандидат за депутат. Седем областни управители оспориха мотивите за освобождаването им и обвиниха служебния кабинет в некоректност. Някои наблюдатели отбелязаха, че по-притеснително от самото освобождаване на досегашните титуляри е назначаването на техни заместници, които са близки до БСП. Предвид факта, че основна задача на едно служебно правителство е да организира и проведе изборите на 26 март, на фона на малкото време до датата на вота някои поставят под въпрос самия смисъл на ревизията на отишлото си правителство на Борисов. Ефектът на тези критики се подсилва от тежки проблеми, свързани с организацията на изборите. Излиза например, че докато е установявало слабости на кабинета „Борисов 2“, служебното правителството не е успяло да съдейства на ЦИК за осигуряването на достатъчен брой машини за гласуване, според изискванията на изборния кодекс. В навечерието на предизборната кампания, служебният кабинет е обект на обвинения, че вместо да подготвя изборите, той се занимава с кадрови промени, реваншизъм и противопоставяне. Малко повече от месец преди изборите политическата обстановка в България е крайно напрегната и противоречива.
На 6 януари Българската православна църква отбелязва Богоявление. Според Библията, на този ден Йоан Кръстител покръстил Исус Христос в река Йордан. По традиция в храмовете се извършва празнична Богоявленска литургия, освещава се вода и след това..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г. "Всеки може да даде своите предложения, дори те да се повтарят - напишете ги", призовава Доли..
На днешния 6 януари, Богоявление, във всички гарнизони на страната ще бъде отслужен традиционният водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия. Тържественият ритуал в София ще започне от 11.00 часа пред Паметника на..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..