Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

25 години Национален парк "Рила"

БНР Новини

Един от най-големите паркове в Европа и на Балканите, разположен в Рила планина, навърши 25 години от създаването си. Най-напред, с цел опазване на биологичното разнообразие и на редките и застрашени видове и екосистеми в най-високата планина на Балканите (връх Мусала - 2925 м), паркът е обявен за народен с обща площ 107 923,7 ха. Няколко години по-късно, през 1999-а, по-голямата част от него - 81 046,0 ха, е прекатегоризирана в Национален, а останалата в Природен парк “Рилски манастир”.

Снимка

Територията на парка включва резерватите Парангалица, Скакавица, Ибър и Централен рилски резерват, където се намират най-защитените от човешката дейност естествени екосистеми, с характерните за тях забележителни диви растителни и животински видове и местообитанията им. Затова са включени в списъка на ООН на националните паркове и еквивалентните на тях резервати. Около 95 % от горите със смърч, ела и бяла мура са естествени, със средна възраст около 100 години, а разнообразието на хабитатите определя важното място на парка в екологичната мрежа "Натура 2000".

Снимка

По думите на Кирил Стамболиев, експерт „Фауна” към Националния парк, биологичното разнообразие в Рила е изключително богато - около 1400 вида висши растения.

Снимка

Високата консервационна значимост на парка се определя и от богатството на реликтите - 105 вида и ендемитите - 36 балкански и 21 български, като 3 от тях се срещат само в Рила. Това са рилската иглика, павловското шапиче и рилския ревен.

Снимка

Национален парк "Рила" е един от най-значимите и най-сигурни убежища за кафява мечка в България. Паркът е дом на най-голямата популация на балканската дива коза у нас, тук е най-високо разположената колония на лалугера и едно от четирите находища на редкия алпийски тритон. Паркът е важно местообитание за повече от 100 вида птици, сред които скалният орел, пернатоногата кукумявка, глухарят, планинският кеклик. В парка се съхраняват 38 на сто от срещащите се в България растения, 80 на сто от безгръбначните животни, 80 на сто от глациалната езерна флора и фауна и 20 на сто от сухоземните гръбначни животни.

Снимка

Уникалните природни дадености, наличието на хижи и заслони, мрежата от туристически и еко пътеки са сред любимите маршрути за туристите. Там са и най-предпочитаните ски писти, в курортите "Боровец" и "Мальовица". Всяко лято от 1 до 23 август  край рилските езера се провежда и лятната духовна школа, основана от Учителя Петър Дънов.

Снимка

По традиция, на 19 август, Бялото братство посреща изгрева на Молитвения хълм в Рила, тъй като се смята, че именно в този ден слънцето притежава магическа сила. За съжаление обаче, всяка човешка намеса влияе върху екосистемата, както и на флората и фауната в парка. След откриването на лифт до рилските езера напливът към тях не стихва по цяло лято, като през август там прииждат 2000 души само за един ден.  И въпреки, че на територията на Национален парк "Рила" важи принципът “Внасяш – изнасяш”, според който всеки трябва си събере отпадъците от донесената храна, за да ги изхвърли по-късно на определените за тази цел места, има и хора, които не го спазват. Според управата на парка, сериозен проблем е и паленето на огън. Това не само замърсяват околната среда, но и унищожава почвата и растителните видове. За съжаление, охраната на парка трудно може да предотврати такива нарушения, заради огромната площ на Националния парк. Затова от парка разчитат повече на добросъвестността на посетителите.

Снимка

Снимки: БГНЕС и bg.wikipedia.org



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Зелник, скроб, пълнозърнести пици и боза – кюстендилските села като атрактивни гастро дестинации

Селският туризъм върви ръка за ръка с опознаване на кулинарията на дадено място. А районът на Кюстендил е златна мина в това отношение. Затова гастро туровете в тази част на България набират все по-широка популярност. Туристите посещават малки ферми..

публикувано на 07.06.24 в 08:25

От лозето до бутилката – легендарният Мавруд като част от визитката на България

Маврудът е поезия в бутилка - така го определят ценителите на емблематичния нашенски сорт вино. Характерен за него е наситеният рубинен цвят, както и високите нива на танини и киселини. Аромати на горски плодове, шипков мармалад, землисти нотки, билки..

публикувано на 31.05.24 в 10:05

Мексикански туристи пристигат у нас за културни обиколки

Чартърни полети от Мексико до София ще се изпълняват на всеки две седмици до края на месец ноември 2024 г., съобщава bgtourism.bg. Преди дни самолет на български авиопревозвач с 320 мексикански туристи е кацнал на летище София. Оказва се, че това е..

публикувано на 26.05.24 в 10:35