Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отказът от лидерски дебат между ГЕРБ и БСП даде лош тон на предизборната кампания

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Договаряният в продължение на дни пряк предизборен дебат между лидерите на ГЕРБ Бойко Борисов и на БСП Корнелия Нинова не се състоя поради противоречия за формата му. Въпреки високия обществен интерес и готовността на три национални телевизии да излъчват диспута, ГЕРБ не отстъпи от искането си освен партийните лидерите в диспута да участват и експертни екипи, а БСП – от претенцията дебатът да е само между лидерите. ГЕРБ обвини Нинова, че е избягала от спора, а БСП обвини Борисов, че не се е явил от страх да отговаря на неудобни въпроси. Провалът на дебата не позволи да се чуят от най-високо ниво тезите на основните претенденти за изпълнителна власт в България, но ясно показа някои други неща.

Видя се, че опасенията от пагубна за страната следизборна коалиция между ГЕРБ и БСП са нереалистични. Такава коалиция е нежелана не само за десния Реформаторския блок, но и за значителна част от избирателите, които според социологическите изследвания макар да нямат ясно изразено предпочитание за ляво или дясно управление, не желаят съюз между ГЕРБ и БСП.

Споровете около диспута показаха висока агресивност между ГЕРБ и БСП, а тя според наблюдателите може да стимулира ориентиране на избиратели към по-малките партии. Предвид малката разлика в подкрепата за двете най-големи политически партии, това усложнява предвижданията за следизборно прегрупиране на силите. Според социологическите сондажи 36% от хората предпочитат десноцентристка коалиция около ГЕРБ, а около 29 на сто - лявоцентристко управление около БСП. Подкрепата за ГЕРБ обаче е във низходяща, а подкрепата за БСП във възходяща фаза и разликата е толкова малка, че някои говорят за паритет, при който в следизборните договаряния може да отреди решаваща роля на третата по значимост сила – националистическата коалиция Обединени патриоти – НФСБ, АТАКА и ВМРО. Около споровете за диспута Корнелия Нинова фактически не изключи коалиране с патриотите, заявявайки, че за социалистите невъзможни партньори са само ГЕРБ и ДПС. Засега патриотите се въздържат от ангажиращи изявления в това отношение, но многозначително твърдят, че и ГЕРБ, и БСП са заимствали елементи от техните програми.

Стигна се до парадоксална ситуация три по принцип конкуриращи се телевизии да правят опити да преодолеят непримиримостта между основните политически опоненти и да направят дебата възможен. След като първо изготвиха съвместно регламент за отразяване на диспута, БНТ, bTV и Нова предложиха на опонентите в сряда вечер първо да се проведе дебат с експерти и след него лидерски дебат, а накрая заявиха, че остават готови да покажат дебат "Нинова-Борисов" и в някой друг ден. На този етап отговор от партиите няма. Вместо лидерски диспут, днес медиите отразяват откъслечни предизборни изяви. Непреклонността между ГЕРБ и БСП даде лош начален тон на предизборната капания и потвърждава опасенията от мъчително съставяне на правителство след изборите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България е на второ място в Европа по горски пожари

Страната ни е на второ място – след Кипър, в класацията по горски пожари в Европа през 2024 г., според Европейската информационна система за горски пожари. Годишно у нас избухват около 600 горски пожара, които засягат близо 10 хил. хектара земя и..

публикувано на 04.08.24 в 11:10

Пострадалото момче на плажа в Созопол е в стабилно състояние

Деветгодишното момче, което получи тежки травми при инцидент с почистваща машина на централния плаж в Созопол, е със стабилни показатели и контактно, съобщиха от “Пирогов”. Детето беше транспортирано по въздух от Бургас и подложено на..

публикувано на 04.08.24 в 10:26
Снимка: Facebook / „Чудесата на природата: от семе до гора“

Чудесата на българските гори са представени в природонаучния музей на Черни осъм

Изложба „Чудесата на природата: от семе до гора“ гостува до края на август в Природонаучния музей на троянското село Черни Осъм. Експозицията проследява процеса на зараждане на една гора и презентира красотата на българските гори и шарения..

публикувано на 04.08.24 в 10:20