Състоянието на медийната среда у нас буди все повече въпроси. Неясната собственост и интереси, които обслужват немалко от медиите, срива доверието на хората в тях. Затова кампанията „Ремисия новини“, която хрумва на група млади хора, идва като отговор на множеството случаи на некоректно или манипулативно отразени новини и човешки съдби, които изобилстват в ефира.
Повече за идеята, ще научим от нейния инициатор Венелин Добрев:
Нашата цел са по-взискателни и по-добре информирани зрители. Такива, които не се примиряват с това, което им се поднася и биха сменили канала, когато бъдат отвратени от това, което виждат по телевизията. Много е важно да кажа, че не става дума за отразяването на негативни събития, а по-скоро за начина, по който се отразяват. Когато се случи трагедията в Хитрино, попаднах на два репортажа, в които в единия случай кореспондент отказа да отиде и да попита хората, но имаше и друг случай, в които кореспонденти отиваха при хората, говореха с тях и ги безпокояха. Искаме да достигнем до този момент, когато някой зрител, който види, че това се случва пред него, ще смени канала или ще изключи телевизора. Ако това го направят достатъчен брой хора, то телевизията ще промени своята политика и начина си на отразяване. Защото всички репортери са хора, чиито заплати зависят от рейтинга. В момента, в който гледаното и търсеното не е шоковия начин на отразяване или неизбежната сензация, съм сигурен, че новините ще се променят. Когато търсенето е различно и предлагането следва да бъде такова.
Кампанията започва през август 2016 година с призив към всички медии да излъчат една новинарска емисия, съставена само от положителни новини. Днес, 8 месеца по-късно, една от водещите новинарски телевизии у нас, откликна на този апел и всяка седмица ще излъчва по една такава емисия. Ред е и на други да я последват. Трудът на журналистите, които се заемат с нея, няма да бъде напразен, а ползите ще са, както за тях, така и за рейтинга на медията, в която работят.
За да си добре информиран е нужно да имаш добра медийна грамотност. Трябва да умееш да различаваш фалшивите новини от наистина важните. Евтините сензации не бива да отвличат вниманието на читатели и зрители от същината на водещите теми. Медиите все повече пренебрегват основната си функция в обществото – да го информират точно и безпристрастно, а залагат на това да го забавляват. Това се смята за нормално и прави впечатление на все по-малко хора. Замествайки проблемите от ежедневието си, с терзанията на поредния риалити герой, човекът не ги кара да изчезнат, а ги увеличава с още един – завистта. Тази тъй присъща черта в нашата народопсихология, която стои в основата на голяма част от проблемите ни като общество. Един от начините да я преодолеем е именно като има повече положителни новини и добри примери в емисиите и интернет пространството. Винаги ще има недоволни от чуждото щастие и успех, но разказвайки за него, медиите ще успеят да си върнат част от изгубеното доверие.
Снимки: личен архив
Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв на Балканския полуостров, съобщават от театъра на страницата във Фейсбук, след като от..
В сряда, 8 януари, над Западна и Централна България ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще се задържи в крайните югоизточни райони, но с напредването на деня ще намалее. Минималните температури ще бъдат между минус 1° и 4° – по-високи..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е..
Първият български аватар е жена. Казва се Ахинора. Името ѝ означава могъщ господар и според легендата така се е казвала жената на основателя на..
България се преклони пред жертвите на "Кървавата Коледа" в Македония през 1945 г., когато хиляди македонски българи са избити от режима на югославския..