Какъв е бил центърът на София, какво е било ежедневието на хората и как са се чувствали те във времената след Освобождението на България? Това показва изложбата „София в зората на свободата“ на Регионалния исторически музей – София, посветена на 139 годишнината от Освобождението на страната ни. Посетителите могат да се насладят на изкуството на австриеца Йозеф Обербауер, представено в 22 акварела. Той е бил служител в софийския кадастър. Учил инженерни науки и художествено изкуство в Австрия, Обербауер пристига в България да търси своето поприще, след като не завършва образованието си в родината. Повече за изложбата научаваме от Марияна Маринова, завеждащ научна и експозиционна дейност.
В тези картини виждаме една изчезнала София, каквато отдавна не съществува. Може да се видят типичните носии от онова време. В пейзажите има гледки, които вече не съществуват. Такива са Часовниковата кула, Златарската чаршия, Сливнишкия хан, едни места, които оживяват с картините на Йозеф Обербауер.
Много от местата, които са изобразени в картините, могат да се разпознаят и днес. Това е ценна информация за миналото на София, запазено в картините на Обербауер. Изложбата предизвиква голямо любопитство в младото поколение, тъй като то иска да попие от историята на своя град. Затова е интересно да разберем какви са бъдещите проекти на музея, дали няма да представят изложба с картини на миналото и фотоси от настоящето.
Имахме такава идея, но времето, за което реализирахме тази изложба, беше ограничено, – отбелязва Марияна Маринова. – Всичко това изисква една по-продължителна подготовка с избиране на гледни точки и специални фотографски умения. Такова нещо ще бъде хубаво да се представи не само в изложба, а и в албум, каталог. Тази концепция е заложена в нашите планове.
Експозицията продължава до края на март. В допълнение към нея са изложени самоварът и сабята на Панайот Хитов, които са били дар на българския революционер от руското командване за участието му в Руско-турската война. Също така посетителите могат да разгледат предмети, изработени и продавани от майстори-занаятчии на Златарската чаршия в София.
Снимки: Регионален исторически музей – София
На 17 март възпоменаваме паметта на преподобни Алексий. Алексий бил единствен син на Евфимиан и Аглаида – живели през ІV век в Рим - благочестиви, знатни и богати християни, които се отличавали с изключително милосърдие. Нямали деца, но..
На 16 март Православната църква чества паметта на светите мъченици Савин и Папа (Папий). Свети мъченик Савин бил старейшина на египетския град Хермопол. По време на гоненията срещу християните при император Диоклециан (284–305 г.), свети..
На 15 март Православната църква възпоменава свети Григорий Палама и свети мъченик Агапий. Св. Григорий Палама, архиепископ Солунски , е роден през 1296 година в Мала Aзия. По време на турското нашествие семейството му избягало в..
На 7 април Православната църква отбелязва паметта на преподобни Георги Митилински (има и друг св. Георги Митилински, който се чества на 16 май)...
На 8 април Светата ни Църква чества паметта на светите апостоли Иродион (Родион), Агав, Асинкрит, Руф, Флегонт и Ерма, които са сред 70-те апостоли,..