От присъединяването на България към ЕС преди 10 години до сега икономиката на страната нарасна с около 74%. Важно е да се отбележи, че инфлацията през този десетгодишен период беше около 41%. Тоест в реално изражение икономиката на страната се увеличи с близо ¼, заяви за Радио България икономистът от „Индъстри уоч” Георги Стоев. Ръстът на заплатите през тези 10 години е около 170% и изпреварва значително ръста на БВП. С други думи, наблюдава се доста сериозен ръст на разполагаемия реален доход на населението, каза Георги Стоев и допълни:
Производителността на труда в страната расте с добри за Европа темпове и заплатите успяват да компенсират недостига на човешки капитал в някои сфери. Ще дам пример с преработващата промишленост в Пловдив, където заплатите през последната година са нараснали с около 10%. В момента работодателите в индустриална зона Пловдив планират ръст на възнагражденията с нови 8% всяка година. Така че на този фон може би трябва да се преосмислят всякакви искания за политическа намеса и регулиране на заплатите в България.
Най-големият дисбаланс на регионално ниво по показателите „покупателна способност” и „богатство на населението” се наблюдава между София и останалите региони на страната. В столицата има огромна концентрация на икономическа активност и активно население, а разликата в заплащането спрямо някои региони е в пъти. Дисбалансите между Северна и Южна България също са фрапиращи. В регионите на север от Стара Планина са заети едва 29% от всички заети българи. Радващото е, че някои индустрии като софтуерната и донякъде аутсорсинга много бързо стопяват разликата между София и останалите градове. Трябва да отбележим, че заплатите в софтуерната индустрия в София и Пловдив са почти еднакви. В момента Пловдив е във фокуса на тези индустрии, но скоро те ще се насочат и към други градове като Велико Търново, Бургас и Благоевград, където има университети, допълва Стоев:
В Северна България проблемът не е толкова в заетостта, а в това, че хората там произвеждат малка добавена стойност. Трябва да се заложи на инвеститори, които отварят малко работни места, но с висока добавена стойност. Регионите в Северна България и обезлюдените региони се нуждаят от такъв тип работодатели и индустрии, а не от тези, които в последните години разкриваха по няколко стотин и дори няколко хиляди работни места. По този начин и инвеститорът няма да бъде разочарован от недостига на кадри, и хората в региона ще бъдат щастливи, че работят с висока производителност и бърз ръст на доходите.
Догонва ли България другите страни от Централна и Източна Европа по тези показатели, или напротив – ножицата все повече се разтваря?
Да, има догонване. Това се вижда от статистиката на Евростат. Това, което е по интересно, е, че регионите в България се движат на много различни скорости. Например София вече е по-богат регион от някои региони в Гърция и Португалия. В същото време някои региони в Северна България остават най-бедните в Европа. Така че моят съвет е, когато се правят тези сравнения, да не се гледат толкова националните икономики, а да се сравняват регионите, особено във времената, когато инвеститорите оглеждат конкретни градове или области и не се интересуват чак толкова в коя национална юрисдикция инвестират в ЕС.
Попитахме Георги Стоев как ще повлияе на цените на стоките и услугите присъединяването към Еврозоната?
Няма основание да очакваме ръст в цените след приемане на еврото, при положение че ние вече използваме еврото като резервна валута. В момента, в който чисто формално заменим левовете с евро, е възможно някои търговци да се опитат да повишат цените, но в крайна сметка пазарът е отворен и конкурентен, а икономиката внася голяма част от потребителските стоки в евро в момента. Затова няма причина тези цени да се променят в денят, в който еврото стане официална валута в България.
На фокус в брой 25 поставяме важни и не много известни българско-италиански културни и образователни взаимодействия: Как българският език влиза в конкуренция с над 30 чужди езика, изучавани в университета "Ла Сапиенца" в Рим, узнаваме от..
Премиерата на документалния филм "Кой е професор Чирков" ще се състои тази вечер в столичното кино "Люмиер". Режисьор е Елени-Маргарита Нейкова-Елма, която е и сценарист, заедно със Силвестър Силвестров. Оператор е Делян Георгиев, а дизайнът и..
От Варна към Антарктида, днес – 7 ноември, потегля 33-тата българска полярна експедиция. За трета поредна година нашите полярници ще плават към Ледения континент с българския военен изследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“. Този път на борда му..
Няма точна статистика какъв е броят на българите по света, но справка на Министерството на външните работи от м.г. сочи, че зад граница са около..
От Варна към Антарктида, днес – 7 ноември, потегля 33-тата българска полярна експедиция. За трета поредна година нашите полярници ще плават към Ледения..
Конезаводът "Кабиюк" в село Коньовец е най-старият в България, основан през 1864 година от русенския валия Мидхат паша с цел производство на коне за..